Telewizory 4K UHD

Telewizory w technologii 4K UHD

Rozdzielczość ekranu to podstawowy parametr wyświetlacza. Określenie to oznacza liczbę pikseli, zwykle producenci podają ile pikseli znajduje się w jednej linii pionowej i poziomej. Jeśli więc w telewizorach 4K mamy rozdzielczość 3840 na 2160 pikseli, to łącznie ekran ma ponad 8 milionów pikseli. Im wyższa rozdzielczość tym lepiej, gdyż obraz jest bardziej szczegółowy i możemy zobaczyć więcej detali.

4K UHD (3840 x 2160 pikseli) – jest to nowy standard rozdzielczości ekranu, który oferuje czterokrotnie wyższą rozdzielczość obrazu (3840 x 2160 pikseli) w porównaniu do rozdzielczości Full HD. To najwyższy standard, jaki obecnie jest oferowany, wyświetla on obraz Ultra HD, co daje perfekcyjne odwzorowanie szczegółów i najdrobniejszych detali na ekranie telewizora.

HDR (High Dynamic Range Image), czyli szeroki zakres tonalny. Obraz HDR, to taki, którego jasność jest porównywalna z tym, co widzi ludzkie oko. Szeroki zakres tonalny (odcieni) rozumiemy jako stosunek najjaśniejszego punktu na obrazie do najciemniejszego. Co do zasady HDR w telewizorach sprawia, że obraz jest bardziej realistyczny, jaśniejszy, bardziej szczegółowy. HDR to przede wszystkim treści 4K, czyli musimy mieć ultra wysoką rozdzielczość. Do tego ekran musi wspierać szeroką paletę kolorów.