Poradnik zakupowy

Radzimy, jaki telewizor kupić.

Spis treści

  1. LCD LED, OLED.
  2. Rozdzielczość ekranu – HD Ready, Full HD, 4K.
  3. Jakiej wielkości telewizor wybrać?
  4. Poprawa obrazu, odwzorowanie ruchu, odświeżanie.
  5. Smart TV.
  6. Technologia 3D.
  7. Zakrzywiony ekran – Curved.
  8. Złącza.
  9. Tunery i moduły.
  10. Podsumowanie.

 

Odpowiedni wybór telewizora to nie łatwe zadanie, szczególnie dla osób mniej obeznanych z wszystkimi nowinkami. Tym bardziej, jeśli chcemy aby również odpowiednio się prezentował. Wokół telewizora często zbieramy się całą rodziną czy ze znajomymi, jest to domowe centrum rozrywki. W poniższym poradniku pokażemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze telewizora, jakie aspekty są ważne, oraz wyjaśnimy wszystkie skąplikowane oznaczenia, którymi zasypują nas producenci. Podpowiemy, jaki telewizor jest dobry właśnie dla nas.

LCD LED, OLED.

Zdecydowana większość dostępnych na rynku telewizorów to LCD z podświetlaniem diodami LED, czyli ekrany nazywane LEDowymi. Najprościej mówiąc telewizory LCD LED skonstruowane są z ciekłokrystalicznego panelu, w którym układy elektroniczne włączają i wyłączają piksele, one z kolei są podświetlane diodami LED, co daje nam obraz, który widzimy na ekranie.

Różne typy podświetlania matrycy

Pełne podświetlanie LED. Oznacza to, że diody LED umieszczone są za wyświetlaczem. Nie odpowiadają one jednak za poszczególne piksele, tworzą jedynie strefy, które podświetlają fragmenty ekranu.

Podświetlanie krawędziowe. Diody LED służące podświetlaniu telewizora zostały umieszczone wzdłuż bocznych krawędzi ekranu. To najczęściej spotykane rozwiązanie. Niestety, ma też dość dużą wadę - nierównomierne podświetlanie. Najłatwiej można to zobaczyć na czarnym ekranie, widoczne są jaśniejsze plamy - choć cała powierzchnia ekranu powinna być czarna. W ostatnich latach producenci skutecznie radzą sobie z tym problemem, dzięki czemu nie obserwujemy już tego efektu.

OLED

Jest to najnowsza technologia wykorzystywana do produkcji ekranów telewizorów. OLED-y to diody elektroluminescencyjne, do produkcji, których wykorzystuje się substancje organiczne. OLED jest w stanie sterować światłem pojedynczych  pikseli, oznacza to, że każdy piksel świeci niezależnie, czyli miejsca, które mają być czarne, rzeczywiście takie są. W tej technologii nie trzeba używać dodatkowego podświetlenia, dzięki czemu ekrany mogą być niezwykle cienkie. Dzięki wyświetlaczom OLEDowym mamy możliwość uzyskania niemal nieskończonego kontrastu. Cała paleta barw cechuje się bardzo wysokim nasyceniem, a poprzez wykorzystanie czterech subpikseli mamy dużo większy zakres wyświetlanych barw. OLED-y cechuje także bardzo wysokie kąty widoczności - bez względu na to, czy patrzymy na telewizor na wprost, czy pod kątem, obraz ma dokładnie tę samą, idealną jakość. Ekrany OLEDowe cechuje wielokrotnie mniejszy czas reakcji a niżeli w wyświetlaczach LCD, dzięki czemu nie doświadczymy efektu smużenia. Największą ofertę modeli telewizorów OLED ma LG, począwszy od najpopularniejszego OLED55B7V , aż do tych flagowych jak OLED65B7V.

Rozdzielczość ekranu – HD Ready, Full HD, 4K.

Rozdzielczość ekranu to podstawowy parametr wyświetlacza, dlatego też szczególnie warto zwracać na niego uwagę kupując telewizor. Określenie to oznacza liczbę pikseli, zwykle producenci podają ile pikseli znajduje się w jednej linii pionowej i poziomej. Jeśli więc w telewizorach 4K mamy rozdzielczość 3840 na 2160 pikseli, to łącznie ekran ma ponad 8 milionów pikseli. Im wyższa rozdzielczość tym lepiej, gdyż obraz jest bardziej szczegółowy i możemy zobaczyć więcej detali. Zwiększenie rozdzielczości w telewizorach związane jest też z ich rosnącymi rozmiarami. Jeszcze niedawno popularne były modele 32-calowe,  dziś kupujemy telewizory o przekątnej 40-cali i większej. Im większa przekątna, tym zagęszczenie pikseli jest mniejsze, producenci dążą do tego, aby widz siedząc nawet bardzo blisko ekranu nie dostrzegał pojedynczych pikseli.

HD Ready (1280 x 720 pikseli) oznacza, że możemy wyświetlić obraz o dobrych parametrach. Obecnie spotykany jest w tańszych telewizorach z mniejszą przekątną ekranu (telewizory 32" i mniejsze). Ciekawą propozycją ekonomicznego zakupu niedużego telewizora są modele Manta LED 280Q4, Led 320E10 czy Philips 32PHS5301/12 oraz Samsung UE32M4002 wyświetlające obraz HD.

Full HD (1920 x 1080 pikseli) Oznacza wysoką rozdzielczość, która oferuje bardzo dobrą jakość obrazu, zarówno przy mniejszych telewizorach (takich jak modele Samsung UE40M5002) jak i tych z większą przekątną ekranu. Doskonałym przykładem telewizorów z dużą przekątną ekranu, a jednocześnie wyświetlającymi wysokiej jakości obraz Full HD, są modele LG jak 55LJ625V.  Standard ten najbardziej rozpowszechniony jest w telewizorach ze średniej półki cenowej, gdzie mamy telewizory w granicach 48"-55" oferujące optymalną jakość obrazu. Dobrej jakości telewizory Full Hd oferuje LG z modelem 43LJ500V.. Szeroka dostępność filmów, treści dostępnych w Internecie, a także cyfrowych stacji telewizyjnych nadających programy w Full HD pozwala w pełni wykorzystać możliwości telewizora.

4K UHD (3840 x 2160 pikseli) – jest to nowy standard rozdzielczości ekranu, który oferuje czterokrotnie wyższą rozdzielczość obrazu (3840 x 2160 pikseli) w porównaniu do rozdzielczości Full HD. To najwyższy standard, jaki obecnie jest oferowany, wyświetla on obraz Ultra HD, co daje perfekcyjne odwzorowanie szczegółów i najdrobniejszych detali na ekranie telewizora. Warto jednak pamiętać, że aby w pełni skorzystać z oferowanej rozdzielczości, należy oglądać materiał wideo zgodny ze standardem 4K. Obecnie niewiele produkcji filmowych na Blu-ray jest dostępnych w tak wysokiej rozdzielczości. Nawet jednak nie dysponując materiałem filmowym nadawanym w rozdzielczości 4K, każdy z takich TV i tak znacznie polepsza jakość obrazu. Dynamiczny rozwój technologii 4K w telewizorach sprawia, że staje się ona coraz tańsza. Jeśli chcemy kupić sprzęt oferujący rozdzielczość 4K a przy tym w rozsądnej cenie warto zwrócić uwagę na model LG 43UJ6517 49UJ6517 oraz o wiekszej przekątnej obrazu Samsung UE55MU6172. Telewizor ten oferuje rozdzielczość 4K z HDR pro, co daje wysokiej jakości obraz oraz żywe odwzorowanie kolorów, a wszystko to za stosunkowo nie duże pieniądze. Warto jeszcze zwrócic uwage na takie modele jak Manta LED94801S oraz TCL U49P6046U55P6046 oferujące dobrej jakości obraz w bardzo atrakcyjnej cenie. Dla osób szukających bardzo dużego wyświetlacza doskonałym wyborem będzie telewizor TCL U65P6046, a od LG 65UJ620V. Czym większa przekątna ekranu tym bardziej widać przewagę w jakości obrazu z rozdzielczością 4K nad Full HD. Telewizory z najwyżej półki dostępne na rynku jak Sony 49 cali KD-49XE7005 , KD-49XE7077 oraz 55 calowe KD-55XE8096,  KD-55XE7005 i LG 55UJ670V oferują naturalne odwzorowanie kolorów, a przy tym doskonałą płynną jakość obrazu.

HDR (High Dynamic Range Image), czyli szeroki zakres tonalny. Obraz HDR, to taki, którego jasność jest porównywalna z tym, co widzi ludzkie oko. Szeroki zakres tonalny (odcieni) rozumiemy jako stosunek najjaśniejszego punktu na obrazie do najciemniejszego. Co do zasady HDR w telewizorach sprawia, że obraz jest bardziej realistyczny, jaśniejszy, bardziej szczegółowy. HDR to przede wszystkim treści 4K, czyli musimy mieć ultra wysoką rozdzielczość. Do tego ekran musi wspierać szeroką paletę kolorów. Technologia ta dopiero raczkuje i jej pełne możliwości zobaczymy dopiero po jakimś czasie.

Jakiej wielkości telewizor wybrać?

Na to, o jakiej przekątnej telewizor kupić wpływa wiele czynników. Począwszy od wielkości pomieszczenia, w którym będzie stał nasz TV, poprzez odległość, z jakiej będziemy patrzeć na odbiornik, czy w końcu na same parametry telewizora. Poniżej przedstawiamy zalecane odległości, z jakich patrząc na ekran będziemy cieszyli się najlepszą jakością obrazu.

Dystans zalecany do oglądania wyświetlacza Full HD:

Przekątna ekranu (cale)

Odległość optymalna (m)

32

1,25

40

1,68

42

1,76

50

2,1

55

2,31

60

2,52

65

2,73

70

2,94

 

Dystans zalecany do oglądania wyświetlacza 4K:

Przekątna ekranu (cale)

Odległość minimalna (m)

Odległość maksymalna (m)

40

0,84

1,68

43

0,9

1,81

50

1,05

2,1

55

1,16

2,31

60

1,26

2,52

65

1,37

2,73

70

1,47

2,94

 

Powyższa tabela przedstawia tylko zalecane odległości. Wybierając telewizor trudno dokładnie trzymać się wyznaczonych parametrów. Przy tej okazji warto napomnieć, że nawet patrząc na obraz z większej odległości niż podane tu zalecane wartości, telewizory w technologii 4K czy Full HD to nie tylko rozdzielczość, lecz również lepsze kolory, poprawiony kontrast, technologia HDR, z których to możemy się cieszyć. Przy tych wszystkich czynnikach zdałoby się kupić telewizor maksymalnie duży, na jaki możemy sobie pozwolić. Aby nie żałować inwestycji rozsądnie jest wziąć większą przekątną ekranu niż się pierwotnie planowało.

Mówiąc o wielkości telewizora trzeba zwracać też uwagę, z jakiego źródła będziemy czerpać sygnał. Jeśli korzystamy tylko z analogowej kablówki i nie będziemy oglądać filmów na Blu-ray, czy też korzystać z serwisów wideo przesyłających obraz HD, to lepiej nie kupować 65-calowego telewizora. Te telewizory oczywiście mimo wszystko znacznie poprawią jakość wyświetlanego obrazu, jednak przy 65 calach i więcej, nie osiągniemy najlepszej jakości obrazu. Przedstawione powyżej zalecane odległości odnoszą głównie do materiałów w rozdzielczościach Full HD i 4K. Chcąc oglądać obraz w Ultra HD i jednocześnie zachwycać się, widząc wszystkie zmarszczki na twarzach aktorów, czy najdrobniejsze szczegóły w filmach przyrodniczych, warto zainwestować w przekątną 55, czy nawet 65 cali. Te detale i brak tzw. pikseljozy dostrzeżesz, gdy będziesz oglądał odpowiedniej jakości film, mecz, kanał telewizyjny i usiądziesz w dobrej odległości od telewizora, czyli nie za blisko i nie za daleko. Mówiąc o dużym telewizorze oferującym wszystkie te wspomniane parametry warto zwrócić uwagę na model TCL U65X9006 Jest to już odpowiednio duży telewizor, w którym będziemy mogli się cieszyć pełnią możliwości jaką daje 4K.

Poprawa obrazu, odwzorowanie ruchu, odświeżanie.

Kolejny aspekt, na który powinniśmy zwrócić uwagę to technologia odświeżania, inaczej nazywana optymalizacją ruchu. Bardzo często mylona jest z częstotliwością matrycy. Producenci w telewizorach stosują matryce pracujące z częstotliwością 50, 100 albo 200 herców. Im większa ich liczba, tym w skrócie płynność ruchu na ekranie będzie lepsza (brak efektu smużenia).

W informacjach przekazywanych przez producentów możemy wyczytać o telewizorach z 1000 herców, czy nawet 2000, to jednak wartości wyłącznie marketingowe, w których oprócz matrycy producenci doliczają efekty zastosowania rozmaitych technologii mających "zwiększać płynność obrazu" i noszących takie nazwy jak MotionFlow (Sony), Perfect Motion Rate (Philips), Clear Motion Rate (Samsung), BMR IFC (Panasonic), Wskaźnik PMI (LG) itd. Ich bezpośrednie zestawienie ze sobą jest praktycznie niemożliwe, ponieważ każda z firm stosuje własną metodologie. Dla nas najistotniejsze jest, aby obraz był jak najostrzejszy i najpłynniejszy. My przede wszystkim chcemy, aby telewizor wyświetlał ostry, wyraźny obraz pozbawiony smużenia, zacinania się i szarpania. Jest to szczególnie ważne, i przede wszystkim zauważalne podczas oglądania relacji sportowych, czy filmów akcji. Wszędzie tam, gdzie można napotkać dynamiczne sceny, sprawdzi się telewizor dobrze odwzorowujący ruch. Zwłaszcza fani piłki nożnej powinni zwrócić uwagę na ten parametr podczas kupowania telewizora. Najwyższe wskaźniki płynności obrazu otrzymamy w najwyższych modelach wszystkich producentów. Pod tym względem ciekawie prezentuje się LG z modelem 55UJ670V oraz Sony KD-49XE7077 w których wyświetlany obraz jest bardzo płynny nawet przy wyjątkowo szybo zmieniającym się obrazie.

Smart TV.

Na wstępie należy powiedzieć, co to jest Smart TV. Nie każdy odbiornik telewizyjny może być określany mianem "inteligentnego". Nazwa Smart TV przysługuje telewizorom łączącym usługi dostarczane przez nadawców telewizji (drogą satelitarną, naziemna lub kablową) z tymi dostarczanymi za pomocą Internetu - poprzez portale internetowe i aplikacje. Inteligentny odbiornik łączy więc tradycyjną telewizję z dostępem do Internetu, co w znacznym stopniu rozszerza jego funkcjonalność.

W dobie powszechnego dostępu do Internetu zdecydowanie ważniejszym i przyszłościowym elementem wyposażenia telewizora jest wbudowane Wi-Fi. Dzięki łączności bezprzewodowej możemy korzystać z różnych funkcji Smart TV, bez plątaniny kabli. Oferta i możliwości telewizorów Smart TV zależą od producenta. Wśród najważniejszych należy wymienić dostęp do YouTube'a, wielu serwisów wideo na życzenie (np. Ipla.tv, player.pl, vod.pl), a nawet przeglądarki internetowej na dużym ekranie. Uzupełnieniem multimedialnych funkcji jest złącze USB. To znajdziemy praktycznie w każdym telewizorze, dzięki niemu możemy odtwarzać zdjęcia, muzykę i filmy zgromadzone na pendrive'ach i dyskach zewnętrznych.

Poszczególni producenci w swoich "Sprytnych" telewizorach zastosowali różne systemy do otwierania aplikacji, oraz w wyborze samych aplikacji. Samsung rozwija Tizen, LG WebOS, Philips i Sony i Manta zaufali Google i Android TV, Panasonic ma FireFox OS. Smart TV to przede wszystkim wygodny dostęp do multimediów, czyli serwisów na życzenie. Powinniśmy więc patrzeć, czy na danym telewizorze skorzystamy z YouTube'a, Player.pl, Ipla oraz Netflixa, usług, z których już korzystamy i które lubimy.

LG webOS

System w telewizorach LG jest bardzo mały, webOS uruchamia się szybko, a oprogramowanie działa płynnie i stabilnie. Kontrola może odbywać się za pomocą standardowego pilota, lub przy pomocy pilota MagicRemote. MagicRemote to połączenie klasycznego pilota z dodatkowymi funkcjami,  czyli mikrofonem, scrollerem (do przewijania treści tak jak w komputerowych myszkach) oraz akcelerometrem pozwalającym na machanie pilotem i w ten sposób kontrolowanie kursora pojawiającego się na ekranie. W WebOS znajdziemy praktycznie pełno prawną przeglądarkę internetową, z kartami, z wyszukiwarką. Działa ona naprawdę szybko, a wpisywanie adresów ułatwia wyszukiwarka głosowa. Telewizory z webOS to takie modela jak 55UJ670V, 49UJ6517 , 43UJ6517 czy też 55LJ625V.

Android TV

Obecnie Android TV w Polsce znajdziemy w najnowszych telewizorach Philipsa, Sony, Manta, oraz TCL. Mocną stroną Android TV w porównaniu do pozostałych systemów Smart TV jest dostęp do naszego konta Google'a i tym samym Google Play. To cały katalog aplikacji i gier, które są przystosowanymi wersjami tych znanych z urządzeń mobilnych. Interfejs Android TV opiera się o jeden główny ekran. W każdej chwili możemy go szybko przywołać, się on z czytelnie poukładanych sekcji, po których łatwo możemy się poruszać. Interfejs został tak przemyślany, aby cała nawigacja odbywała w sposób prosty i intuicyjny. Telewizory z Android TV od Sony to np. modele Sony KD-55XE8096. Android w TCL znajdziemy w takich modelach jak U65P6046U49P6046U55P6046.

Panasonic Firefox OS

My Home Screen 2.0 to interfejs, który oferuje szybki intuicyjny dostęp do interesujących nas treści, który bazuje na systemie Firefox OS. Obsługa interfejsu odbywa się za pomocą strzałek nawigacyjnych pilota, traktowanego jako urządzenie przyciskowe, bez wskaźnika. Do tego mamy też wyszukiwarkę głosową. Mamy tutaj sklep z aplikacjami, Firefox App Market. Modele z Firefox OS to np. Panasonic TX-50EX703E.

Samsung – Tizen

Telewizory SmartTV Samsunga oferowane są z platformą Tizen. Sam system działa sprawnie i szybko, a aplikacje otwierają się bez żadnych problemów. Wykorzystywany do sterowania interfejsem pilot typu "smart" traktowany jest przez interfejs, jako urządzenie sterujące ekranowym wskaźnikiem, pozwalające też skorzystać z przycisków kierunkowych i gestów. Źródłem aplikacji dla Smart TV Samsunga jest Samsung Apps. Przykładami modeli ze Smartem są modele zarówno z 4K jak UE55MU6172.

Technologia 3D.

Technologia 3D pozwala na wyświetlanie trójwymiarowych filmów w domowym zaciszu. Zainteresowanie telewizorami 3D spada i tym samym producenci odchodzą od tej technologii. Jednak w ofercie wciąż znajdziemy jeszcze kilka modeli, które ją wykorzystują. Rozróżniamy dwie technologie 3D – pasywną (polaryzacyjną) oraz aktywną (migawkową). W pierwszym przypadku na ekranie telewizora wyświetlane są dwa obrazy. Podczas oglądania filmu 3D do każdego oka dociera inny obraz, a dzięki okularom pasywnym z filtrami polaryzacyjnymi otrzymujemy jeden, spójny obraz. W drugim (aktywne 3D) okulary posiadają szkła z warstwą ciekłych kryształów, zasłaniające raz jedno, raz drugie oko tworząc efekt 3D. Pomimo odchodzenia producentów od tej technologii wciąż możemy na rynku spotkać modele oferujące wyświetlanie obrazu 3D.

Zakrzywiony ekran – Curved.

Telewizory z zakrzywionym ekranem zapewniają najlepsze wrażenia osobom siedzącym dokładnie na środku, gdzie dają nam szersze pole widzenia. TV z wygiętym ekranem, daje wrażenie, jakby był większy od płaskiego modelu o identycznej przekątnej. Poprzez większe pole widzenia, możemy więcej zobaczyć bez niepotrzebnego wodzenia wzrokiem po ekranie. Krzywizna ekranu to przede wszystkim efekt głębi oraz lepszy kontrast.  Szczególnie przy materiałach UHD otrzymujemy głęboki obraz podobny do 3D. Wtedy, gdy siedzimy na wprost ekranu telewizor Curved daje najlepszą jakość, bez narażenia nas na degradacje kolorów. Telewizor to też mebel, warto więc zwrócić uwagę na jego wygląd, abyśmy mogli pochwalić się przed naszymi gośćmi, nie tylko perfekcyjnym obrazem, ale i świetnym designem, a taki na pewno oferują zakrzywione telewizory. Duży, smukły telewizor, z cienką ramką i ładną podstawą daje niepowtarzalny styl. Warto spojrzeć na wygięte telewizory, szczególnie ładnie prezentują się Samsung UE65KU6100 oraz UE55MU6272 to cos, co chcielibyśmy mieć w swoim salonie.

Złącza.

W tej części przedstawimy najważniejsze informację o złączach występujących w telewizorach. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na to, w co wyposażony jest odbiornik, szczególnie gdy mamy nietypowe zapotrzebowania.

Najczęściej używane złącze to HDMI (High Definition Multimedia Interfejs), czyli multimedialny interfejs wysokiej jakości. Najpopularniejszy rodzaj złącza do przesyłania obrazu i dźwięku, jaki obecnie funkcjonuje na rynku. Przez to złącze podłączymy do telewizora dekoder, odtwarzacz Blu-Ray, konsolę, a także komputer. HDMI oferuje wsparcie zarówno dla rozdzielczości Full HD, jak i 4K. Czym większa ilość złączy HDMI w telewizorze tym lepiej. Większość producentów, w swoich modelach, standardowo oferuje 2 – 3 takie wejścia.

SCART zwany też eurozłączem to stosunkowo "stary" standard. Dzięki niemu do telewizora podłączymy stary magnetowid, część odtwarzaczy DVD i dekoderów. Pamiętajmy jednak, że jeśli nasz telewizor, a także dekoder wyposażone są zarówno w HDMI, jak i SCART, to podłączajmy je HDMI, które oferuje wiele lepszą jakość.

W telewizorach możemy znaleźć optyczne i analogowe wyjścia audio, analogowe wejście component video, złącze serwisowe.

W niektórych telewizorach z funkcją Smart TV mamy także port Ethernet, za pomocą którego możemy podłączyć nasz telewizor do Internetu standardowym kablem koncentrycznym.

Większość telewizorów ma port USB, poprzez który podłączymy dysk zewnętrzny, czy pendrive. Dzięki temu będziemy mogli oglądać filmy, zdjęcia, czy słuchać muzyki. Niektóre modele oferują również nagrywanie na dysk.

Tunery i moduły.

Każdy telewizor posiada tuner do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej w standardzie DVB-T/MPEG-4 do oglądania telewizji w Polsce. Niektóre modele wspierają też nowszy standard DVB-T2. Często też obsługują cyfrową i analogową telewizję kablową. Kanały z kablówki mogą być kodowane i wymagać do odbioru specjalnego modułu i karty dekodującej. Niektóre modele telewizorów wyposażone są w tuner do odbioru telewizji satelitarnej (DVB-S). Jednak do oglądania, z poziomu telewizora, kodowanych kanałów z platform cyfrowych (Cyfrowy Polsat, nc+), oraz kablówek konieczny jest odpowiedni moduł, który wkładamy w Common Interface. W przypadku takiego podłączenia należy sprawdzić, czy nasz operator przewiduje taką możliwość. 

Podsumowanie.

Niezależnie od wszystkich informacji wymienionych w tym tekście, kupując telewizor powinniśmy kierować się własnym osądem i upodobaniami. Telewizor ma służyć nam i to my mamy być z niego zadowoleni. Ma on być wystrojem wnętrza naszego domu, dlatego nie należy ściśle się trzymać wszystkich wytycznych tylko kierować się zdrowym rozsądkiem i zasobnością portfela. W sklepie RTVpixelAGD.pl dostaniemy telewizor na każdą kieszeń, od tych tańszych najprostszych modeli, poprzez średniej klasy, a kończąc na najnowszych i najbardziej rozbudowanych flagowych modelach największych producentów.

 


 

Radzimy, na co zwrócić uwagę przy zakupie lodówki.

Spis treści

  1. Rodzaje lodówek.
  2. Kierunek otwierania drzwi.
  3. Jak prawidłowo ustawić lodówkę?
  4. Klasa energetyczna lodówki.
  5. Głośność lodówki.
  6. Pojemność lodówki.
  7. Liczba agregatów i termostatów.
  8. No Frost i automatyczne rozmrażanie.
  9. Przydatne funkcje i udogodnienia.
  10. Podsumowanie.

 

Wybór lodówki to z pozoru nieskomplikowana sprawa, ale tylko z pozoru, gdy najdzie nas potrzeba zakupu nowej chłodziarki zostaniemy zasypani szeregiem pytań, jaką wybrać. W poniższym tekście przedstawimy najważniejsze informacje i pojęcia, które pomogą w wyborze najodpowiedniejszego sprzętu dla naszych potrzeb.

Rodzaje lodówek

Podstawowy podział lodówek jest na wolnostojące oraz do zabudowy. Wybór rodzaju zależy od aranżacji kuchni. Zabudowana lodówka pozwala zorganizować spójną przestrzeń we wnętrzu. Lodówki w zabudowie są płytsze, zwykle mają skromniejsze wyposażenie niż modele wolnostojące i mniejszą pojemność. Mają one odpowiednio skonstruowaną wentylację, co sprawia, że nadają się do wmontowywania w meble kuchenne bez ryzyka uszkodzenia zarówno samego urządzenia, jak i mebli. Lodówki w zabudowie mają także specjalne płaskie drzwi, przystosowane do zamontowania na nich frontu.  Do zabudowy najczęściej wybierane są modele o standardowej wysokości 177 cm. Wśród nich najpopularniejsze są modele Whirlpoola (ART9811/A++SF , ART5500/A+) i Beko (BCN130000).
Modele chłodziarek wolnostojących dostępne są w wielu kolorach tak, aby idealnie pasowały do koncepcji wystroju wnętrza. Możemy się zdecydować na klasyczną białą (Whirlpool BLF 7121 W), najpopularniejsze w kolorze Inox (Whirlpool BLF 8121 OX), czy też wybrać modele w innych kolorach, jak niezwykle elegancka czarna Samsung RB 31FERNDBC . Wśród wolnostojących mamy jednodrzwiowe, dwudrzwiowe, oraz Side by Side. Lodówki jednodrzwiowe przeznaczone są głównie dla singli, czy też małych kuchni gdzie jest ograniczona przestrzeń do zagospodarowania. Przeważnie są to niewielkie gabarytowo urządzenia z mniejszą pojemnością a niżeli najpopularniejsze chłodziarko-zamrażarki. Niektóre modele dodatkowo mogą mieć wewnętrzną zamrażarkę. Ciekawym przykładem jest model AMICA FM136.4 wyposażony w komorę niskich temperatur. Lodówki dwudrzwiowe przeznaczone są dla rodzin wieloosobowych. Najlepiej prezentują się w dużych pomieszczeniach. Wyposażone są w oddzielny zamrażalnik oraz chłodziarkę. Zamrażalnik może być umieszczony na dole lub na górze. Takie rozwiązanie sprawia, że z reguły są wysokie oraz pojemne. Tutaj możemy wyróżnić model Samsunga RB30J3000SA .  Z kolei lodówki side by side najlepiej sprawdzają się w dużych rodzinach i przestronnych mieszkaniach z dużą kuchnią. Cechują się największą pojemnością, ale i największymi rozmiarami. Składają się z oddzielnej zamrażarki i oddzielnej chłodziarki, oraz drzwiami otwieranymi na boki, jak w modelu Samsung RS 7687 FHCSL. Niektóre modele lodówek wyposażone są w automatyczną kostkarkę do lodu, wbudowany barek, czy też dystrybutor wody (Samsung RFG23UERS).

Kierunek otwierania drzwi

Kierunek otwierania drzwi lodówki jest bardzo ważny gdyż ma wpływ na rozmieszczanie mebli w kuchni. Do lodówki powinniśmy mieć wygodny i swobodny dostęp. Zdecydowana większość urządzeń umożliwia otwieranie drzwi w prawą stronę. Część producentów w swoich urządzeniach oferuje możliwość zmiany kierunku otwierania lodówki. Może być to niezwykle istotna funkcja, szczególnie, gdy chcemy mieć swobodę w umeblowaniu kuchni. Taką możliwość daję nam model Samsung RB37J5220WW.

Jak prawidłowo ustawić lodówkę?

Lodówki nie należy stawiać zbyt blisko źródeł Ciepła. Jeśli ustawimy nasze urządzenie w pobliżu piekarnika, kuchenki, czy kaloryfera, nie dość, że może ulec awarii, to na pewno będzie pobierać więcej prądu. Producenci jak i sprzedawcy zalecają, aby minimalna odległość od źródeł ciepła wynosiła 50cm.  Odpowiednią przestrzeń należy również dać agregatowi. Warto, więc dobrać sprzęt dopasowany do pomieszczenia, w którym ma stać, odpowiednio ustawiony pobiera mniej prądu, co przekłada się na nasze rachunki. Ustawiając lodówkę musimy pamiętać jeszcze o tym, aby zostawić przestrzeń z tyłu lodówki, minimalna odległość od ściany powinna wynosić 10cm, jest to niezbędne do odpowiedniej cyrkulacji powietrza.

Klasa energetyczna lodówki

Planując zakup nowego urządzenia koniecznie trzeba zwrócić uwagę na klasę energetyczną. Lodówka to urządzenie, które jest włączone bez przerwy, dlatego też ilość prądu, jaką pobiera ma wymierny wpływ na rachunek za prąd. Z tego powodu klasa energetyczna chłodziarki może być istotnym czynnikiem przy wyborze.  Skala zaczyna się już od G (najwyższe zużycie energii), a kończy na A+++. Współcześnie najlepiej wybrać urządzenie w klasie energetycznej A+++ (Bosch KGE49AL41), A++ (Samsung RB33J3215SS) lub A+ (SAMSUNG BRB260031WW). Najważniejsze informację, w tym zużycie energii elektrycznej znajdziemy na etykiecie energetycznej.

Głośność lodówki

Głośność jest jednym z istotnych parametrów, na jakie musimy zwracać uwagę. Lodówka jest tym urządzeniem, które pracuje bez przerwy i zbyt hałaśliwy sprzęt będzie nas zwyczajnie drażnić. Ma to miejsce szczególnie w małych mieszkaniach, gdzie sypialnia jest blisko kuchni, czy też popularnych aneksach kuchennych. Warto, więc zadbać, aby poziom hałasu generowanego przez wybraną lodówkę nie wynosił więcej niż 45 dB.  Im niższa wartość, tym lodówka pracuje ciszej. Informacje o wytwarzanym poziomie głośności lodówki znajdziemy również na etykiecie energetycznej.

Pojemność lodówki

Pojemność lodówki powinna odpowiadać naszym potrzebom. Nie ma większego sensu kupować bardzo dużej lodówki, jeśli będziemy trzymać w niej niewiele produktów. Chłodzenie samego powietrza to tylko generowanie niepotrzebnych kosztów. Przyjmuje się, że pojemność lodówki na jedną osobę powinna wynosić 120l, oraz dodatkowe 30l na każdą dodatkową osobę. Wpływ na dobór pojemności oprócz ilości mieszkańców, którzy będą z niej korzystać, ma także rodzaj i ilość przechowywanej żywności. Jeśli robimy rzadko zakupy chcemy mieć miejsce na pomieszczenie produktów na zapas. Z drugiej strony, gdy wolimy częściej dokładać produkty to nie potrzebujemy aż tak bardzo dużego urządzenia.

Liczba agregatów i termostatów

Większość lodówek stosuje najprostsze rozwiązanie, czyli jeden agregat i termostat. W przypadku, gdy urządzenie posiada tylko jeden agregat chłodziarka oraz zamrażalnik pracują jednocześnie, a przy jednym termostacie temperatura jest regulowana w całym urządzeniu. Gdy mamy dwa agregaty możemy używać jedną część urządzenia (chłodziarki lub zamrażarki), a drugą wyłączyć, chłodziarka oraz zamrażalnik pracują niezależnie od siebie. Lodówki z dwoma agregatami mają także dwa termostaty, dzięki takiemu rozwiązaniu możemy osobno ustawić temperaturę w chłodziarce i zamrażarce. To rozwiązanie, które zużywa więcej prądu. Na rynku mamy jeszcze lodówki z jednym agregatem i dwoma termostatami, dzięki czemu możemy oddzielnie regulować temperaturę dla chłodziarki i zamrażarki.

No Frost i automatyczne rozmrażanie

System No Frost zapobiega osadzaniu się szronu i lodu na  ściankach, a dodatkowo odpowiada za usuwanie wilgoci z wnętrza. W komorze chłodzącej panuje stała wilgotność i temperatura, to z kolei przedłuża świeżość przechowywanych produktów.  System No Frost może być tylko w zamrażarce jak również w zamrażarce i w chłodziarce. Lodówki wyposażone w ten system nie wymagają kłopotliwego i czasochłonnego rozmrażania. Wśród najpopularniejszych modeli z systemem No Frost możemy wyróżnić takie jak SAMSUNG BRB260031WW, Beko BCN130000 oraz Samsung RFG23UERS.
Część modeli wyposażonych jest w system automatycznego rozmrażania. W lodówkach z takim systemem woda z rozmrożonego lodu spływa po ściankach komory do rynienki i wyparowuje. Czynność odbywa się automatycznie, co jakiś czas.

Przydatne funkcje i udogodnienia

System Antyfinger Print - Chroni obudowę urządzenia przed zostawianiem nieestetycznych śladów (Whirlpool BSNF8422OX).

System Multi-Airflow - Opiera się na wymuszonym obiegu powietrza, który wyrównuje temperaturę wewnątrz urządzenia (Bosch KGN39VL24E).

Funkcja szybkiego zamrażania - Pozwala szybko mrozić świeże partie żywności, dzięki czemu nie tracą one swoich wartości odżywczych (BOSCH KGN 39XL35).

Funkcja wakacyjna (Holiday) - Dzięki niej można zmniejszyć zużycie prądu podczas dłuższej nieobecności bez konieczności wyłączania urządzenia (BOSCH KGN 39JB20E).

Specjalna szuflada do przechowywania mięsa, ryb, warzyw - panuje tam niższa temperatura niż w całej chłodziarce (ok. 0°C) i stała wilgotność, która pozwala dłużej przechowywać produkty łatwo psujące (Samsung RB 37J5220WW).

Powłoka antybakteryjna - Pozwala przechowywać żywność w higienicznych warunkach. Jej działanie opiera się na właściwościach srebra, które niszczy drobnoustroje. Właściwości antybakteryjne powłoki hamują przenoszenie bakterii z wnętrza chłodziarki na żywność (Beko CNA 365 KC0X).

Alarm otwartych drzwi - informuje o niedomkniętych drzwiach nie dopuszczając do podniesienia temperatury wewnątrz (Bosch KGV36VL23E).

Podsumowanie.

W powyższym poradniku przedstawiliśmy wszystkie najważniejsze aspekty, na które warto zwracać uwagę przy zakupie lodówki. Mnogość oferty producentów znacząco utrudnia to zadanie, dlatego tym bardziej warto dokonać wyboru jak najbardziej świadomego, będąc wyposażonym w niezbędną wiedze.  W sklepie Pixel znajdziemy nie tylko szeroką ofertę lodówek, ale także innych sprzętów RTV i AGD. Możemy liczyć także na fachową poradę specjalistów z branży, którzy znają odpowiedź nawet na najbardziej skomplikowane pytania.

 


 

Jak wybrać piekarnik.

Spis treści


1. Dopasowanie piekarnika do zabudowy
2. Rodzaje piekarników
3. Prowadnice
4. Czyszczenie
5. Bezpieczeństwo użytkowania
6. Funkcje piekarnika
7. Piekarnik dual cook
8. Posumowanie

 

Piekarnik jest jednym z najważniejszych urządzeń w nowoczesnej kuchni. Dlatego też jego wybór powinien być dokładnie przemyślany. W poniższym poradniku pochylimy się nad kilkoma najważniejszymi aspektami przy wyborze odpowiedniego piekarnika, co mamy nadzieje ułatwi dokonanie właściwego zakupu.

Dopasowanie piekarnika do zabudowy

Piekarnik przede wszystkim powinien pasować do koncepcji naszej kuchni i w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, czego oczekujemy i na co możemy sobie pozwolić przy jego wyborze.  Na inne aspekty będziemy zwracali uwagę wybierając piekarnik do małej kuchni, gdzie mamy ograniczoną przestrzeń do zagospodarowania, a na zupełnie inne przy dużej przestronnej kuchni. Piekarnik to element zabudowy i powinien się z nią idealnie komponować. Konstrukcję nowoczesnych piekarników pozwalają na dokładne spasowanie urządzenia z kuchnią, a dodatkowo obudowy ze szkła czy metalu dodają charakteru do wnętrza kuchni. Ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie piekarnika wyżej – w słupku lub w szeregu – nie dość, że pięknie się prezentuje to dodatkowo jest niezwykle praktyczne (ergonomia, łatwość korzystania z urządzenia, bezpieczeństwo). Innym i wciąż częściej spotykanym sposobem umiejscowienia piekarnika jest montaż pod blatem (bezpośrednio pod płytą grzewczą).  Forma i wykończenie powinna pasować do aranżacji kuchni. Warto też zwrócić uwagę na wyświetlacz, gdyż jest to element wyróżniający się i warto, aby również w sposób ciekawy i nowoczesny się komponował. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest zamontowanie piekarnika w jednej linii z kawiarką i kuchenką mikrofalową. Takie rozwiązanie najlepiej się prezentuje w przestronnych wnętrzach. W małej kuchni z kolei możemy pomyśleć nad kupnem piekarnika kompaktowego z mikrofalą, co pozwoli zaoszczędzić przestrzeń. Planując rozmieszczenie wszystkich urządzeń w kuchni należy wiedzieć, iż piekarnik nie może być w pobliżu lodówki ta z kolei powinna być oddalona od wszelkich urządzeń emitujących ciepło. Nie powiedzieliśmy jeszcze o bardzo istotnym aspekcie a mianowicie sposobie otwierania drzwiczek. W piekarnikach występują standardowo dwa sposoby otwierania drzwiczek: drzwiczki uchylane z góry na dół – jest to rozwiązanie najczęściej spotykane. Drzwiczki otwierane z boku – rzadko spotykane – zapewnia swobodny dostęp do wnętrza.

Rodzaje piekarników

Piekarniki możemy podzielić na standardowe, parowe, kompaktowe oraz z mikrofalą.
Piekarniki standardowe można zamontować zarówno w słupku jak i pod blatem, mają wysokość i szerokość ok. 59cm. Posiadają podstawowe funkcje pieczenia za pomocą grzałek. Są to najpopularniejsze modele u wszystkich producentów. Występują w przeróżnej konfiguracji i funkcjach. Te najprostsze są najtańsze jak AMICA EB7541B , BEKO BIM22305X , mają tylko kilka podstawowych funkcji i pozbawione są dodatkowych udogodnień. W ofercie producentów znajdziemy także bogatsze modele, takie jak Siemens HB 634GBW1 , Samsung NV 75K5541RB wyposażone w szereg dodatkowych funkcji ułatwiających korzystanie, o których więcej powiemy w dalszej części.
Piekarnik parowy to urządzenie łączące w sobie zalety klasycznego piekarnika i urządzenia do gotowania na parze. Przykładem takiego piekarnika jest model SIEMENS HS636GDS1 . W zasadzie każdy piekarnik parowy można wykorzystać tak samo, jak piekarniki zwykłe, czyli nie używać pary wodnej. Para oddziałuje na potrawy wraz z gorącym powietrzem, i nadaje im lepszy smak i konsystencję. Piekarnik parowy umożliwia więc przyrządzanie wszystkich ulubionych potraw, ale także sprawi, że mięso stanie się bardziej delikatne.
Kompaktowe mają mniejsze wymiary od piekarników standardowych. Mogą być węższe bądź mieć zmniejszoną wysokość. Zmniejszone rozmiary automatycznie powodują, że jest mniej miejsca w środku, przez to też mniej blach możemy do niego włożyć jednocześnie, o ile w standardowym piekarniku możemy na raz piec na trzech czy nawet czterech poziomach o tyle w kompaktowym maksymalnie na dwóch poziomach. Stosuje je się przede wszystkim w małych kuchniach gdzie jest ograniczone miejsce do zagospodarowania. Tu, jako przykład piekarników kompaktowych z kuchenką mikrofalową chcielibyśmy pokazać model SAMSUNG NQ50J3530BB.
Piekarniki standardowe oraz kompaktowe mogą występować z kuchenką mikrofalową. Takie połączenie 2w1 oferuje zarówno możliwości tradycyjnego piekarnika jak i mikrofali tak jak w modelu BOSCH HMG636NS1. W zależności od wybranego modelu, może posiadać oddzielne funkcje do pieczenia i do podgrzewania żywności, może również wykorzystywać mikrofale podczas tradycyjnego pieczenia, co przyspiesza przygotowywanie większości posiłków. Użytkownik sam decyduje, czy w danym momencie będzie korzystał jedynie z tradycyjnych grzałek, czy też zechce wspomóc je mikrofalami. Kuchenka mikrofalowa w piekarniku może mieć bardzo popularną funkcje pary, szczególnie cenioną przez osoby dbające o zdrowe odżywianie.

Prowadnice

Współczesne piekarniki posiadają szereg udogodnień poprawiających funkcjonalność oraz ułatwiających użytkowanie. Warto zwrócić uwagę, aby piekarnik wyposażony był w prowadnice teleskopowe, dzięki którym łatwo możemy wysuwać przygotowane potrawy z wnętrza piekarnika bez obaw  oparzenia. Prowadnice zostały, bowiem tak skonstruowane, by zwiększać bezpieczeństwo podczas użytkowania piekarnika. Takie rozwiązanie można spotkać u wszystkich producentów, w coraz większej ilości modeli jak AMICA EB7541B , BEKO BIM24302B , Samsung NV 75J5540RS. Innym sposobem wyciągania potraw są wózki, po pociągnięciu za specjalną rączkę wysuwany jest wózek wraz z zawartością, dając szybki i bezpieczny dostęp do potrawy. Najprostsze i zarazem najtańsze są zwykłe prowadnice drabinkowe (AMICA EB6521).

Czyszczenie

Chyba nikt specjalnie nie lubi czyścić piekarnika, nie dość, że jest to czasochłonne to jeszcze wcale nie takie łatwe. Nowoczesne piekarniki wyposażone są w kilka rodzajów „ułatwiaczy” w czyszczeniu.
Pyroliza to czyszczenie w bardzo wysokiej temperaturze piekarnik po uruchomieniu nagrzewa się do 500 stopni, jego drzwiczki zostają zablokowane i odblokowują się dopiero po zakończeniu czyszczenia. Występuje w takich modelach jak SAMSUNG NV 66M3571BB , Siemens HB 676G0S1.
Kataliza wykorzystuje wkłady katalityczne o porowatej strukturze, które znajdują się na ściankach we wnętrzu piekarnika. Tłuszcz oraz inne zabrudzenia są wyłapywane podczas pieczenia (w temperaturze normalnego użytkowania piekarnika). Po skończonym pieczeniu wystarczy włączyć czyszczenie. W tym czasie piekarnik zostanie rozgrzany do 220°C–350°C, a zabrudzenia – utlenione. Wkłady można zdemontować i umyć w zmywarce. Przykładami modeli z funkcją czyszczenia katalitycznego to SAMSUNG NV75J5540RS , AMICA EB8551X .
Czyszczenie parowe jest dosyć popularną funkcją występującą w wielu piekarnikach. W urządzeniach wyposażonych w taką funkcje znajduje się specjalny pojemnik z wodą, a w celu jego wyczyszczenia włączamy program. Woda zmiękcza zanieczyszczenia, które znajdują się w piekarniku, po czy możemy je łatwo usunąć. Modele z tym systemem czyszczenia to AMICA EB522WA+ IN , EB621WA+ IN

Bezpieczeństwo użytkowania

Bezpieczeństwo jest dla nas wszystkich bardzo ważne, w przypadku piekarników mamy do czynienia z wysokimi temperaturami, dlatego też wyposażone one mogą być w szereg funkcji dbających abyśmy się nie poparzyli.
Piekarniki z funkcja chłodne drzwi powodują, że nagrzewają się one maksymalnie do temperatury 50°, nawet w czasie pieczenia w bardzo wysokich temperaturach. (Bosch HBG 634BW1)
Oprócz chłodnych drzwi piekarniki mogą mieć funkcje chłodnej obudowy, która to chroni nasze meble przed niebezpieczny nagrzaniem się.
Funkcja automatycznego wyłączenia sprawia, iż jeśli przez dłuższy czas nie rozpoczniemy pieczenia, piekarnik automatycznie się wyłączy.
Urządzenia wyposażone w blokadę przed przypadkowym uruchomieniem, sprawia, iż dziecko samo nie włączy piekarnika (Samsung NV 66M3531BS).
Kolejna funkcja to blokada drzwiczek, która powoduje, iż ponownie dziecko samo nie otworzy drzwi piekarnika (SIEMENS HB634GBS1).
Blokada zmiany ustawień – uniemożliwia przypadkowej zmianie ustawień pieczenia np. temperatury.

Funkcje piekarnika

W większości piekarników mamy podstawowe funkcję takie jak, granie górne/dolne, grill, rozmrażanie, pizza, (Amica EB8542 , EB8541), jednak jest kilka funkcji, na które warto zwrócić większą uwagę.
Termosonda służy do sprawdzania temperatury wewnątrz potrawy podczas pieczenia. W niektórych modelach jest również funkcja wyłączenia piekarnika po uzyskaniu odpowiedniej temperatury wewnątrz potrawy (AMICA EB621WA+ IN).
Szybkie nagrzewanie jest szczególnie przydatną funkcją, która umożliwia nagrzanie piekarnika do określonej temperatury w krótkim czasie (AMICA EB7541B).
Termoobieg powoduje, że ciepło zostaje równomiernie rozłożone i rozprowadzane po całym wnętrzu urządzenia. Zapewnia to szybsze pieczenie i dokładne opiekanie potrawy. Zaletą urządzeń z termoobiegiem jest również możliwość pieczenia kilku potraw jednocześnie (SIEMENS HB655GBS1).

Piekarnik dual cook

Na rynku występują piekarniki umożliwiające podzielenie piekarnika na dwie całkowicie niezależne części. W Samsungu ta technologia nazywa sie Dual Cook, w Beko Split & Cook. Pozwala zaoszczędzić energie, miejsce oraz czas, dzięki efektywnemu podzieleniu przestrzeni pieczenia. Piekarnik z zastosowaniem technologii Dual Cook działają na tej samej zasadzie, co inne piekarniki elektryczne, ma również dokładnie te same opcje, kiedy pracujemy na niepodzielonej przestrzeni roboczej. Zamontowane są w nim jednak dwa wiatraki termoobiegu oraz wyposażone są w półkę-separator, który po zamontowaniu oddziela poziomo dwa obszary robocze. Półka ta jest wykonana ze specjalnego materiału nieprzewodzącego ciepło. Poza utworzeniem dwóch przestrzeni roboczych, umożliwia ona osobną regulację temperatury, a także sposób pieczenia. Każda z przestrzeni ma zamknięty obieg, zatem żadne zapachy się nie mieszają. Co więcej, gdy mamy do upieczenia niewielką ilość pożywienia w małej blaszce, wtedy uruchamiamy tylko jedną przestrzeń, która nagrzewa się zdecydowanie szybciej niż cały piekarnik. Urządzenia Samsunga z technologią dual Cook to takie modele jak NV75J7570RS , NV75J5540RS , BEKO natomiast model BVR 35500 XMS .

Posumowanie

W powyższym tekście przedstawiliśmy najważniejsze zagadnienia związane z piekarnikami. Mamy nadzieje, iż pomoże on w wyborze odpowiedniego urządzenia. Przy wyborze piekarnika powinniśmy kierować się przede wszystkim jednak własnym osądem i naszymi wymaganiami. Piekarnik musi pasować do naszej koncepcji wystroju kuchni, zasobności portfela i posiadać wszystkie pożądane funkcję. W sklepie RTVpixelAGD.pl można liczyć na fachową pomoc sprzedawców, którzy odpowiedzą na wszystkie wątpliwości.

 


 

Jaką pralkę kupić.

Spis treści

1. Rodzaje pralek.
2. Pojemność pralki.
3. Prędkość obrotowa bębna.
4. Pralko-suszarka.
5. Klasa efektywności energetycznej.
6. Technologie producentów.
7. Podsumowanie.

 

W poniższym poradniku zaprezentujemy najważniejsze informację, oraz aspekty, na które należy zwrócić uwagę wybierając pralkę. Z pozoru mogłoby się wydawać, że kupno pralki nie powinno przysporzyć nam większego kłopotu, jednak jak już zaczniemy przeglądać sklepy internetowy okaże się, coś zupełnie innego. Na rynku jest kilkunastu producentów i każdy z nich oferuję po kilkadziesiąt różnych modeli pralek, co daje całkiem łącznie całkiem dużą liczbę. Producenci zasypują nas przeróżnymi nazwami i funkcjami, które nie koniecznie muszą nam wiele mówić. Dlatego też objaśnimy wszystkie te trudne do zrozumienia aspekty.

Rodzaje pralek.

Pralki dzielimy na wolnostojące i do zabudowy. Wśród wolnostojących z kolei mamy ładowane od góry i od frontu.
Pralek do zabudowy jest zdecydowanie mniejszy wybór a niżeli tych wolnostojących, ponieważ producenci posiadają tylko po kilka modeli takich urządzeń, co znacząco ogranicza możliwości wyboru optymalnych funkcji. Na taki wybór możemy się zdecydować, jeśli dopiero planujemy urządzać naszą łazienkę. Taką pralkę możemy całkowicie zabudować, tak, że nie będzie jej w ogóle widać, co na pewno o wiele lepiej wygląda. Możemy mieć problemy w przypadku awarii urządzenia, dostanie się do niego może wiązać się z koniecznością demontażu zabudowy. Wśród modeli do zabudowy warto zwrócić uwagę na model BEKO WMI 71442 .
Jeśli zdecydujemy się na zakup pralki wolnostojącej będziemy mieli duży wybór szczególnie wśród tych ładowanych od frontu. Pralki ładowane od frontu mają szerokość 60cm i głębokość od 30 do nawet ponad 60cm. Te płytkie modele zwane slim (głębokość od 30cm do 45cm) najlepiej sprawdzają się w małych pomieszczeniach. Decydując się na małą pralkę musimy się liczyć z tym, że pojemność jej też będzie stosunkowo mniejsza. Standardowe pralki ładowane od frontu mają głębokość ok. 55cm i pojemność ok. 6 – 7 kg (SAMSUNG WW70K5213WW). Niektóre modele mają zdejmowany górny blat, dzięki czemu taką pralkę możemy umieścić we wnęce, pod blatem (BOSCH WAE20260PL). Pralki ładowane od góry idealnie sprawdzają się, jeśli mamy wąską wnękę, w której chcemy umieścić pralkę. Szerokość tych pralek wynosi 40cm i mają ładowność ok. 5,5kg. Tutaj chcielibyśmy przedstawić modele WHIRLPOOL TDLR70211 , TDLR60112.

Pojemność pralki.

Kolejnym bardzo ważnym aspektem, na jaki musimy zwrócić uwagę przy wyborze pralki to jest pojemność bębna. Wiadomo, że im większa pojemność to tym więcej prania możemy zrobić naraz. Nie ma jednak kupować dużej pralki, jeśli nie będziemy wstanie zapełnić jej. Większa pralka wiąże się z większym zużyciem prądu i wody przy jednym cyklu prania. Przyjmuje się, iż dla jednanej dwóch osób wystarczy pralka o pojemności 4-5kg (BOSCH WLG20265PL), natomiast dla czteroosobowej rodziny dobrym wyborem będzie urządzenie o pojemności 6kg (BEKO WTV6633BS), 7kg (SAMSUNG WW70K5213WW), czy nawet 8kg (SAMSUNG WF80F5E0W2W , AEG L7FEC48SC, WHIRLPOOL  AWOC840830PBL). Większą pojemność bębna powinniśmy wybrać także, gdy rzadko robimy pranie. Należy wspomnieć, iż na rynku są także pralki o większej pojemności nawet 12kg.

Prędkość obrotowa bębna.

W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć na pytanie, co daje prędkość wirowania – czym większa prędkość tym bardziej suche pranie wyjmiemy z pralki, dlatego też warto zwracać uwagę na ten parametr. Większość modeli ma prędkość wirowania na poziomie, co najmniej 1000 obrotów na minutę (KERNAU KFWM642103). Taki poziom dostaniemy w najtańszych, najprostszych modelach, wraz z wzrostem możliwych obrotów rośnie też cena pralki. Jednak zdecydowana większość modeli wiruje z prędkością 1200obr/min (BOSCH WTV6633BS). Trzeba powiedzieć, iż taki poziom wirowania jest zdecydowanie wystarczający, a jednocześnie nie gniecie ich. Duże prędkości wirowania powodują mocne wygniecenie ubrań, co skutkuje problemami w rozprasowaniu ich. I jeszcze jeden aspekt, z którym mamy do czynienia podczas wirowania to głośność, i tutaj także wraz ze wzrostem obrotów rośnie też wytwarzany hałas. Duża prędkość to jednak przede wszystkim bardziej suche pranie jakie wyciągniemy z pralki (SAMSUNG WW90K6414QW).

Pralko-suszarka.

Nie wspomnieliśmy jeszcze o urządzeniach łączących standardową pralkę oraz umożliwiających wysuszenie prania, czyli pralko-suszarki. Są to niezwykle praktyczne urządzenia, jednak za takie udogodnienia trzeba sporo więcej zapłacić aniżeli za samą pralkę. Są także bardziej energochłonne, zużywają więcej prądu i wody aniżeli zwykłe pralki. Najlepiej sprawdzają się w mieszkaniach gdzie nie mam miejsca na rozwieszenie prania, czy też postawienie oddzielnej suszarki do ubrań. Bardzo ciekawym reprezentantem pralko-suszarek jest model AEG Lavamat L99691HWD.

Klasa efektywności energetycznej.

We współczesnym świecie coraz większą wagę zwracamy na aspekt ekologiczny, czy też przede wszystkim na koszty eksploatacyjne urządzeń. Dlatego też producenci przy pralkach podają podstawowe informacje odnośnie rocznego zużycia prądu oraz wody, czy też efektywności wirowania, pojemności oraz tego jak głośne jest urządzenie podczas prania i wirowania. Czym urządzenie ma wyższą klasę efektywności energetycznej tym mamy zaoszczędzone pieniądze. Wśród urządzeń najbardziej oszczędnych mamy takie modele jak ELECTROLUX EWS 11264SDU czy BEKO WTV6633BS.

Technologie producentów.

Samsung Eco-bubble
Technologia Samsung Eco Bubble przed rozpoczęciem cyklu tworzy pianę z detergentu, powietrza i wody, produkując bąbelki czyszczące, które wnikają do tkaniny szybciej niż detergent o wysokim stężeniu. Dzięki temu możemy prać ubrania w zimnej wodzie z tą samą skutecznością, co w ciepłej, zmniejszając pobór energii. (WF80F5E0W2W)
AEG ÖKOMIX
Pralka ÖKOMIX umożliwi skuteczne pranie całej garderoby w bezpiecznej temperaturze 30 stopni. Technologia ÖKOMIX zapewnia wstępnie mieszanie detergentu i płynu zmiękczającego z wodą, zanim trafi on do bębna. Podczas cyklu mieszanina ta jest równomiernie rozprowadzana w praniu. Technologia wstępnego mieszania detergentu umożliwia pranie większości rzeczy w temperaturze 30 zamiast 40 stopni. Gwarantuje to najbardziej dogłębne i dokładne pranie w najbezpieczniejszej dla tkanin temperaturze. Jednocześnie chroni ubrania przed stopniowym blaknięciem kolorów.
Bosch ActiveOxygen
Technologia ActiveOxygen to inteligentne rozwiązanie chroni ubrania podczas prania – umożliwiając uzyskanie higienicznej czystości nawet w bardzo niskich temperaturach. W pralkach z tą technologią, aktywny tlen wykorzystywany jest do przeprowadzenia prania wstępnego po rozpoczęciu cyklu, a potem jeszcze raz, przed ostatnim płukaniem. Dzięki dodaniu tej opcji do programu prania, możliwe jest wyeliminowanie wszystkich istniejących zarazków – a wszystko to trwa zaledwie 30 minut dłużej niż zwykłe pranie. Funkcja ta jest skuteczna nawet w bardzo niskich temperaturach i w połączeniu z niemal wszystkimi programami prania. (BOSCH WAW 24740 PL)
Siemens – sensoFresh
Zastosowanie aktywnego tlenu, dzięki systemowi sensoFresh, nawet delikatne tkaniny wymagające prania chemicznego mogą zostać oczyszczone skutecznie i delikatnie. Program sensoFresh przywraca świeżość wszelkim tkaninom bez użycia wody - nawet tym najwrażliwszym i nienadającym sie do prania. W zależności od intensywności aromatu aktywny tlen neutralizuje go w 30 - 45 minut.
Electrolux SteamSystem
Profesjonalny system parowy wykorzystywany w pralce SteamCare umożliwia usunięcie zagnieceń i odświeżenie ubrań. Certyfikat Woolmark Blue daje gwarancję największej delikatności i ochrony nawet ubrań przeznaczonych do prania ręcznego.
Whirlpool - Supreme Care
Pralka w technologii Supreme Care  daje możliwość zmiany ustawienia, ustawienie cyklu, uruchomienie urządzenia i otrzymywanie powiadomienia o jej pracy. Aplikacja powiadomi, kiedy pranie będzie zakończone. Możemy wybrać typ tkaniny, kolor i rodzaj garderoby, a aplikacja zadba o optymalny dobór programu prania gwarantując przy tym oszczędności energii i wody. Ecomonitor nauczy właściwie ustalać parametry cyklu prania a aplikacja pokaże określone zużycie energii/wody. Pełna synchronizacja ustawień pralki i suszarki. Dzięki technologii 6-ty Zmysł Live cykle ich pracy są wzajemnie weryfikowane i dobierane. Aplikacja informuje o załadunku pralki i prędkości wirowania, co umożliwia suszarce automatyczny wybór najlepszego cyklu suszenia.

Podsumowanie.

Współczesne pralki wbrew pozorom to coraz bardziej skomplikowane urządzenia. Posiadają szereg przeróżnych funkcji i udogodnień. Dokonując wyboru odpowiedniej pralki dla nas, powinniśmy przemyśleć, które funkcje i technologie są nam potrzebne. Wydaje się, iż nie ma potrzeby dokładać pieniędzy na droższy model o dużej pojemności i z wieloma dodatkowymi funkcjami, jeśli nie będziemy z tego korzystać. Mamy nadzieje, iż poprze ten poradnik dokonają Państwo najbardziej optymalnego i dobrego wyboru pralki. W sklepie Pixel można zawsze liczyć na fachową pomoc w doborze odpowiedniego urządzenia jak i szeroki wybór sprzętu RTV i AGD.

 


 

Jaką płytę kuchenną kupić?

Spis treści

  1. Płyty gazowe.
  2. Rodzaj zasilania płyty gazowej.
  3. Wielkość płyty gazowej – ilość palników.
  4. Materiał wykonania płyty gazowej.
  5. Rodzaje rusztu w płycie gazowej.
  6. Dodatkowe funkcje płyty gazowej.
  7. Płyty elektryczne.
  8. Montaż płyty elektrycznej.
  9. Wielkość płyty elektrycznej.
  10. Rodzaj pól grzejnych w płycie elektrycznej
  11. Materiał wykonania płyty elektrycznej
  12. Sterowanie płytą elektryczną.
  13. Dodatkowe funkcje płyty elektrycznej.
  14. Podsumowanie.

 

Dobór odpowiedniej płyty grzejnej to dla wielu z nas niezwykle ważna sprawa, szczególnie, jeśli spędzamy w kuchni sporo czasu przyrządzając nasze ulubione potrawy. Chcemy mieć w domu ładnie się prezentującą, nowoczesną, wbudowaną w blat płytę kuchenną. Jest to rozwiązanie estetyczne i pozwala na zaoszczędzenie miejsca w kuchni. Najpopularniejszymi typami płyt grzewczych są płyty gazowe oraz elektryczne (ceramiczne i indukcyjne). W poniższym poradniku przybliżymy najważniejsze parametry płyt grzejnych, oraz wskażemy, na co szczególnie bacznie zwracać uwagę wybierając odpowiedni sprzęt.
Podstawową kwestią przy kupnie płyty grzewczej jest wybór typu płyty. Jest on uzależniony od rodzaju instalacji, jaki znajduje się w naszej kuchni. Jeżeli w domu posiadamy instalację gazową, należy kupić płytę z podłączeniem do gazu. Jeśli nie mamy gazu, a instalację elektryczną, należy wybrać płytę ceramiczną lub indukcyjną.

Płyty gazowe

Płyta gazowa jest tańsza w zakupie i eksploatacji aniżeli inne rodzaje płyt grzejnych. Do płyty gazowej wymagane jest jednak podłączenie specjalnej wentylacji w pomieszczeniu, w którym będzie się znajdowała. Płyty gazowe są obecnie coraz bezpieczniejsze, gdyż posiadają one zabezpieczenie przeciwwypływowe, które odcina samoczynnie gaz, gdy przypadkowo zgaśnie płomień. W płytach gazowych ruszt, który podtrzymuje naczynia nad płomieniem, może być jednoczęściowy, dwuczęściowy, a nawet osobny dla każdego palnika. Płyta posiada zazwyczaj 4 palniki gazowe: 1 duży - silnie grzejący, 2 standardowe i 1 mały. Niektórzy producenci posiadają w swojej ofercie płyty 2-, 3 lub 5-palnikowe. Palnik może mieć np. potrójny wieniec, tzw. turbo, co zwiększa jego moc. Płyty pod palnikowe najczęściej wykonywane są ze stali nierdzewnej, szkła ceramicznego w różnych kolorach.

Rodzaj zasilania płyty gazowej

Płyta gazowa do zabudowy może być zasilana gazem ziemnym bądź z butli. Większość modeli posiada możliwość wymiany dysz, jednak należy zwrócić na to uwagę przed dokonaniem zakupu.

Wielkość płyty gazowej – ilość palników

U producentów najczęściej znajdziemy płyty o szerokości zabudowy 60cm. Takich modeli jest na rynku najwięcej. Popularne 60 cm to rozmiar odpowiadający innym elementom „klasycznego” wyposażenia kuchni (AMICA PHCZ6510 , Whirlpool AKR 361 IX). Wybór konkretnego rozmiaru i kształtu w głównej mierze zależy od potrzeb domowników oraz wielkości kuchni. Na rynku możemy spotkać też urządzenia o znacznie węższych i znacznie szerszych rozmiarach (od mniej niż 30 centymetrów do ponad 100 centymetrów - jak AMICA IN9610GCW). 
Wybór odpowiedniej ilości palników stanowi kluczowe pytanie przy wyborze płyty. Mamy, bowiem urządzenia posiadające dwa, trzy lub nawet pięć palników (BEKO HIPD 75222 ST). Przemyślmy, więc, jak dużo gotujemy i jakim dysponujemy miejscem na blacie kuchennym. A może członkowie naszej rodziny są na różnych dietach i potrzebują w jednym czasie przygotować trzy różne posiłki? W takim wypadku lepiej wybrać większą płytę z pięcioma palnikami.
Producenci najczęściej wyposażają płyty gazowe w cztery palniki: dwa o średniej mocy, jeden mniejszy i jeden większy (SAMSUNG NA64H3000AK). Mniejsze płyty posiadają oczywiście mniej palników, a większe modele wyposażane są w dodatkowe elementy grzejące, takie, jak chociaż by często stosowany palnik typu WOK – posiada on podwójną (lub potrójną) koronę i zapewnia znacznie silniejszy płomień (Beko HIZG 64121 SX).
Do małych, rzadko używanych pomieszczeń dobrze pasuje mała płyta gazowa z dwoma palnikami. Jej oczywistym atutem jest niewielka powierzchnia robocza, która nabiera znaczenia przy ciasnej zabudowie kuchennej i wielu sprzętach AGD.

Materiał wykonania płyty gazowej

W ofertach producentów znajdziemy płyty gazowe ze stali nierdzewnej, emalii, oraz szkła. 
Płyty szklane - produkuje się z hartowanego szkła, a poprzez osadzenie palników w eleganckiej szklanej tafli uzyskuje się niezwykle ładny efekt (Amica PG 6510SPR). W standardzie jest czarne szkło, ale można też spotkać inne kolory. Gładka i jednolita powierzchnia na pewno jest łatwa do czyszczenia, jedynym mankamentem może być efekt pozostawianych smug na ciemnym błyszczącym tle. Powłoka ze szkła odznacza się dużą odpornością na uszkodzenia, powierzchniowe zarysowania oraz odbarwienia.
Płyty emaliowane – są najpopularniejsze, zwłaszcza te w kolorze białym, choć można spotkać również inne kolory. Te rodzaje płyt bardzo często bywają stylizowane na retro. Ruszty na płycie emaliowanej osadzone są w zagłębieniu, co znacznie ogranicza wypływ płynów po wykipieniu(AMICA PG6610WR). 
Płyty ze stali nierdzewnej - Największym atutem produktów z tego metalu są walory wizualne. Stal nierdzewna pasuje do większości sprzętów AGD. Gładka powierzchnia jest trwała i łatwa do czyszczenia (Amica PG6510XPR). Są to bardzo popularne płyty. Budową przypominają modele emaliowane.

Rodzaje rusztu w płycie gazowej

Ruszty także dzieli się ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane. W tym przypadku mamy ruszt żeliwny (Samsung NA 64H3010 AS) i emaliowany (BEKO HIZG 64124 SX). Te drugie są zazwyczaj tańsze, łatwiej utrzymać je w czystości (mniejszy ciężar, lepiej reagują na środki czyszczące), ale jednocześnie gorzej wypadają pod względem trwałości i stabilności. Ruszt żeliwny z kolei jest cięższy, ale i bardziej wytrzymały. Ich atutem na pewno jest większa stabilność. Ruszt występuje, jako jedna całość dla wszystkich palników (takie rozwiązanie jest najbardziej stabilne), bądź też jest podzielony. Mogą być podzielne np. na dwie części (Kernau KGH 6421 TCI X), lub nawet oddzielne dla każdego palnika (Kernau KGH 6461 B). Najłatwiejsze w utrzymaniu w czystości są pojedyncze ruszty, które jednak są najmniej stabilne. W przypadku wyboru rusztów pojedynczych bardzo ważne jest by były wykonane z żeliwa, które jest stabilniejsze, ale też nie ulega odkształceniom przy wysokich temperaturach, co może zdarzyć się przy ruszcie stalowym. Musimy sami zdecydować, co dla nas jest ważniejsze – stabilność czy wygoda w utrzymaniu czystości.

Dodatkowe funkcje płyty gazowej

Płyta gazowa do zabudowy może posiadać kilka przydatnych funkcji. Standardem jest już elektryczny zapalnik, który znacznie ułatwia proces zapalania gazu. Znajdziemy też modele z trybem awaryjnego odcięcia gazu (BEKO HILW64222S). Jest to bardzo przydatna, dodatkowa funkcja, która zwiększa bezpieczeństwo użytkowników. Gaz jest tu automatycznie odcinany w momencie zalania palnika bądź przypadkowego zgaśnięcia płomieni. Bardziej zaawansowane płyty posiadają także zabezpieczenie przed dziećmi (Bosch PPP616M91E). Specjalna blokada na pokrętłach uniemożliwia przypadkowe odkręcenie gazu przez małe dzieci. Tym samym zwiększa się bezpieczeństwo wszystkich domowników. Płyty gazowe na szkle mogą posiadać bardziej zaawansowane systemy sterowania, a także szereg funkcji dodatkowych.

Płyty elektryczne

Płyta indukcyjna jest to odmiana płyty elektrycznej, w której oprócz zasilania prądem wykorzystuje się zjawisko indukcji (wytwarzania pola elektromagnetycznego). Jest to najbardziej efektywna metoda gotowania, ponieważ nagrzewane jest bezpośrednio naczynie, a tym samym potrawa.
Płyta ceramiczna to wygodne i nowoczesne urządzenie. Płyta ma gładką i płaską powierzchnie wykonaną z odpornego materiału ceramicznego. Pod ceramiczną powierzchnią znajdują się elementy grzejne: są to najczęściej spirale elektryczne lub, rzadziej lampy halogenowe. Te ostatnie nagrzewają się szybciej, dzięki czemu stosowane są najczęściej w szybko grzejnych polach (przykładowe modele płyt ceramicznych Kernau KHC 6421 , Beko HDMC 32400 TX ).

Montaż płyty elektrycznej

Płyty elektryczne wymagają, jako źródła zasilania energii elektrycznej. Przed zakupem warto sprawdzić informacje dotyczące przyłączenia produktu. Dla większości płyt minimalne napięcie wynosi 400 V (Beko HII 64501 FHT), można też spotkać płyty o napięciu 230 V. Przy napięciu 400 V konieczna jest odpowiednia instalacja elektryczna, aby poprawnie zainstalować w domu płytę, należy zwrócić uwagę, by lewa strona była podpięta do jednej fazy, a prawa do drugiej. Na rynku pojawia się też coraz więcej płyt na 230V z wtyczką do gniazdka (dotyczy głównie płyt indukcyjnych, jak model AMICA PI6508LNU). Płyta taka nie wymaga instalacji przez elektryka. Wystarczy wetknąć wtyczkę do gniazdka i płyta będzie działać.
Płyta indukcyjna sama z siebie nie wydziela ciepła, poza ciepłem oddawanym przez nagrzane garnki, więc nie ma większych przeciwwskazań umieszczenia jej w sąsiedztwie lodówki. Także nowoczesne lodówki mają znacznie lepszą izolację cieplną, co ogranicza straty i nie powoduje większego zużycia prądu przez lodówkę. W przypadku montażu płyty przy lodówce warto kierować się własną oceną sytuacji. Jeśli gotujemy przez cały dzień na 4 palnikach, wtedy lepiej odsunąć kuchnię od lodówki.

Wielkość płyty elektrycznej

Rozmiar płyty to niezwykle ważna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę już na początku swoich poszukiwań. Wszystko zależy od częstości użytkowania sprzętu i tego jak dużo będziemy gotować. Jeżeli ma to być urządzenie służące zaledwie jednej osobie, ewentualnie parze, i raczej nie częstego używania sprzętu, to nie ma sensu inwestować w dużą płytę (jako przykład małej płyty indukcyjnej może służyć AMICA PI3510U). Z kolei, gdy często gotujemy, wiele potraw jednocześnie, to w takim przypadku może nawet nie wystarczyć płyta w standardowym rozmiarze 60cm i konieczne będzie kupienie większego produktu  (SAMSUNG NZ84J9770EK). Producenci najczęściej tworzą płyty o szerokości zabudowy 60 cm i takich modeli znajdziemy na rynku najwięcej (BOSCH PIA611B68J). Nie brakuje też urządzeń znacznie węższych i znacznie szerszych, w których liczba pól grzejnych może być inna niż 4. Popularne 60 cm to rozmiar odpowiadający innym elementom „klasycznego” wyposażenia kuchni.

Rodzaj pól grzejnych w płycie elektrycznej

Większość płyt elektrycznych wyposażona jest w cztery pola grzejne. Przeważnie są to koła o różnej średnicy, czasem elementy wielostrefowe (dostosowują się do średnicy garnka), ale nie brakuje też pól poszerzanych dostosowujących się np. do kształtu brytfanny (w płytach indukcyjnych występuje funkcja bridge, umożliwiająca łączenie dwóch pól w jedno i kontrolowanie ich, jako jednej strefy grzejnej jak w modelu AMICA PI6544LCDSTK). Ceramiczne płyty grzejne mogą być wyposażone w czujniki reagujące na obecność naczynia na płycie. Płyta nagrzewa się tylko wtedy, gdy na odpowiednim polu postawimy naczynie. Niektóre firmy zaopatrzyły swoje płyty ceramiczne w czujniki automatycznie dostosowujące wielkość powierzchni grzewczej do postawionego na niej naczynia. Są to tak zwane czujniki auto-fokus. Zastosowanie regulatorów tego typu jest gwarancją bezpieczeństwa i oszczędności energii. W płycie indukcyjnej energia elektryczna jest wykorzystywana w inny sposób, niż ma to miejsce w płytach ceramicznych. Zastosowano tu zjawisko indukcji elektromagnetycznej – rozgrzewane jest bezpośrednio naczynie, a nie pole, na którym ono stoi. Ciepło powstaje na jego dnie, znajdujące się wewnątrz potrawy są równomiernie podgrzewane (w całym naczyniu powinna panować podobna temperatura).

Materiał wykonania płyty elektrycznej

Płyty indukcyjne wykonane są ze szkła ceramicznego, podobnie jak i płyty ceramiczne – z materiału ceramicznego – jak sama nazwa wskazuje. Urządzenia tego typu są odporne na większe obciążenia. Natomiast niewłaściwe użytkowanie lub nieuwaga mogą szybko doprowadzić do uszkodzenia, a nawet zniszczenia sprzętu.
Atutem płyt elektrycznych jest to, iż mają one gładką powierzchnię, dzięki czemu łatwiej utrzymać je w czystości – modele gazowe wyposażone są w wystające palniki, które często utrudniają czyszczenie płyty.
Sprzęt można podzielić na płyty bez ramkowe (BOSCH PVS611BB1E) oraz te, które maja ramkę (Bosch PUE 645BB1E). W tym drugim przypadku producent stosuje na krawędziach urządzenia ramkę łączącą urządzenie z blatem – powierzchnia całości nie jest wówczas jednolita. Modele bez ramkowe tworzą z blatem spójną powierzchnię. Wybór konkretnego rozwiązania zależy przede wszystkim od naszych preferencji raz rozwiązań zastosowanych w kuchni. Warto przy tym dodać, że płyty ceramiczne najczęściej wykonane są w kolorze czarnym – trudno znaleźć model wykończony inaczej. Płyty indukcyjna możemy znaleźć także w innych kolorach – jak białe (Amica PI 6140 WTU) czy też w innych kolorach (WHIRLPOOL ACM 808 BA/S).

Sterowanie płyta elektryczną

Płyty elektryczne mogą mieć różne systemy sterowania. Najrzadziej spotykane jest sterowanie za pomocą pokręteł (choć można znaleźć i takie modele - BEKO HDCC 32200 X). Spotkać możemy także modele sterowane z panelu piekarnika. Są to jednak rozwiązania niezwykle rzadko spotykane. Zdecydowana większość płyt elektrycznych wyposażona jest w autonomiczne sterowanie sensorowe umiejscowione w widocznym miejscu: zazwyczaj z przodu urządzenia, czasem z boku. Niektórym osobom przyzwyczajonym do prostego sterowania pokrętłami, panel dotykowy wyda się zapewne skomplikowany, ale jego obsługę można naprawdę szybko opanować (WHIRLPOOL ACM 932/BA).

Dodatkowe funkcje płyty elektrycznej

Funkcja booster nierzadko nazywa się inaczej (Power boost, Power), ale zazwyczaj działa w ten sam sposób i gwarantuje podobne możliwości. Dzięki niej pole (lub pola) grzejne osiągają dużą moc,  co znacząco skraca czas przygotowania potrawy. Pole działa w tym trybie przez kilka minut i zwiększa moc nawet o kilkadziesiąt procent, by potem osiągnąć poziom mocy wybrany wcześniej przez użytkownika. Płyta powinna przy tym tak pracować, by równomiernie rozgrzać naczynie i jego zawartość (AMICA PI6543SKH).
Zabezpieczenie przed dziećmi – producenci różnie rozwiązują tę kwestię, ale efekt jest podobny: dziecko nie powinno przez przypadek włączyć płyty grzejnej. Utrudniona stanie się także przypadkowa zmiana ustawień pracy płyty (AMICA PI6540TU).
Jako funkcje bezpieczeństwa większość płyt posiada wskaźnik ciepła resztkowego – użytkownik dowiaduje się dzięki niemu o stopniu rozgrzania płyty i mniej więcej wie, jaką ma ona temperaturę, co z pewnością chroni przed oparzeniami.
Kolejny istoty element to wyłącznik bezpieczeństwa – jeżeli użytkownik zapomni o gotującej się potrawie, to płyta sama zakończy proces (można także zaprogramować czas wyłączenia płyty – funkcja znana pod nazwą timer lub minutnik, mamy go w modelu WHIRLPOOL ACM 932/BA). Warto dodać, że niska temperatura płyty podczas pracy sprawia, że można ją w miarę łatwo wyczyścić, gdy np. wykipi mleko. Ciekawa jest również funkcja Stopo (czasem występuje pod inną nazwą), dzięki której można szybko wyłączyć płytę, a następnie po pewnym czasie wystarczy wcisnąć przycisk, by odzyskać poprzednie ustawienia – gotowanie będzie kontynuowane.
Pola grzejne w płytach indukcyjnych działają, gdy stoi na nich naczynie z potrawą – zdjęcie garnka powoduje zakończenie procesu. To zwiększa bezpieczeństwo i wygodę użytkowania. Użytkowników mogą zainteresować opcja pamięć (memo – urządzenie zapamiętuje ustawienia gotowania) oraz funkcja automatycznego zagotowania – najpierw następuje zagotowanie potrawy, a następnie obniżenie temperatury i utrzymywanie jej na określonym poziomie przez odpowiedni czas. 

Podsumowanie

Przedstawiliśmy najważniejsze cechy płyt grzejnych, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem. Płyty indukcyjne, ceramiczne, oraz gazowe mają zarówno swoje zalety jak i wady. Indukcyjne z pewnością są najdroższym zakupem, ale ich użytkowanie jest tańsze, zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa, oraz prezentują się niezwykle okazale. Ceramiczne z kolei są droższe w użytkowaniu, ale jeśli nie gotujemy za często, to może właśnie takie rozwiązanie jest dla nas. Płyty gazowe są najtańsze w zakupie, jednak nie mają aż takiego poziomu bezpieczeństwa jak indukcyjne, natomiast płyta rodzaju gaz na szkle pod względem wyglądu prezentuje się bardzo ciekawie. Wszystkie tego rodzaju płyty znajdziemy w sklepie RTVpixelAGD.pl .

 


 

Jaką zmywarkę kupić?

Spis treści

1. Rodzaje zmywarek – do zabudowy i wolnostojące.
2. Pojemność - ilości kompletów.
3. Szerokość – 45cm i 60cm, i zmywarki kompaktowe.
4. Klasa energetyczna.
5. Głośność zmywarki.
6. Dodatkowe funkcje.
7. Programy.
8. Wyposażenie.
9. Podsumowanie.

Urządzając mieszkanie uwzględniamy w swoich planach miejsce na nowoczesną zmywarkę do naczyń. Powodem jest przede wszystkim oszczędność czasu, ale nie tylko. Tradycyjne mycie naczyń, poprzez używanie detergentów bezpośrednio na skórę rąk ma dla niej bardzo zły wpływ. Zmywarka to także oszczędność czasu, ogranicza czas domowników spędzony przy zlewozmywaku i pozwala go spożytkować w znacznie ciekawszy sposób. Bardzo duża grupa osób kupuje zmywarkę po raz pierwszy w życiu i zastanawia się, jaka zmywarka będzie najlepsza? Warto zapoznać się z wszystkimi istotnymi parametrami, aby dokonać jak najbardziej dobrego zakupu.

Rodzaje zmywarek – do zabudowy i wolnostojące.

Zmywarki możemy podzielić na wolnostojące i do zabudowy, wybór rodzaju zależy od nas. Jeśli urządzamy kuchnię od początku lub remontujemy warto wybrać model do zabudowy (AMICA ZIM468E, ZIM478E). Takie rozwiązanie da nam spójny wystrój wnętrza. Jeśli planujemy zakup do już urządzonej kuchni wtedy pozostaje nam do wybrać wolnostojącą (BEKO DFS05011W). Zmywarki do zabudowy, są ustawiane w ciągu szafek kuchennych. Idealnie mieszczą się we wnęki 60 lub 45 cm, pod blat. Front zmywarki może być całkowicie zabudowany frontem meblowym (AMICA ZIM678E). Można też wybrać zmywarkę do zabudowy z widocznym panelem. Wygląda to bardzo estetycznie oraz nadaje kuchni ładny spójny wygląd (WHIRLPOOL WIC 3C23 PF). Niektóre zmywarki wolnostojące mają zdejmowany górny blat, co daje możliwość postawienia jej pod blatem kuchennym. Jedyną różnicą między zmywarkami do zabudowy a wolnostojącymi są wymiary. Urządzenia przeznaczone do zabudowania są węższe, płytsze i niższe, ponieważ będą na nie nakładane fronty szafek. Zmywarka wolnostojąca posiada kompletną obudowę oraz blat, możemy wybrać w kuchni dowolne miejsce do jej ustawienia. Podłącza się do niej prąd, wodę ciepłą lub zimną oraz kanalizację. Występują w różnych kolorach, przeważnie są to białe lub srebrne.

Pojemność - ilości kompletów.

Pojemność zmywarki jest jednym z najistotniejszych parametrów, od niego zależy jak dużo naczyń będziemy mogli umyć za jednym razem. Producenci do opisania pojemności zmywarek używają określenia „komplet naczyń”. Przyjęto, że jeden komplet to: talerz głęboki, talerz płaski, mały talerzyk, kubek oraz sztućce – widelec, nóż, łyżka oraz łyżeczka. Pojemność urządzenia określa się na podstawie ilości kompletów naczyń, które można włożyć jednocześnie do środka. Wybór zmywarki o odpowiedniej pojemności uzależniony jest od kilku czynników. Przede wszystkim od ilości mieszkańców, jeśli mamy liczną rodzinę, warto wybrać zmywarkę o największej dostępnej pojemności (jak model Siemens SN 615X03EE o pojemności 13kpl). Dla singla lub pary wystarczająca powinna być zmywarka o pojemności 8-10 kompletów (BEKO DIS 15011 o pojemności 10kpl).

Szerokość – 45cm i 60cm, i zmywarki kompaktowe.

Zmywarki możemy podzielić ze względu na szerokość, i tak występują o szerokości 45cm, 60cm oraz kompaktowe. Zazwyczaj zmywarki o szerokości 45 maja pojemność od 8 do 10 kompletów (BEKO DIS 26020), natomiast takie modele o szerokości 60cm mieszczą do 15 kompletów naczyń (BEKO DIN 28320). Jeżeli tylko mamy dużo naczyń do zmywania wciągu dnia to wtedy warto zdecydować się na szersze i tym samym bardziej pojemne urządzenie. Szerszy model może być także dobrym wyborem dla singli czy pary, ale tylko wtedy, gdy posiada funkcję połowy załadunku, która pobiera mniej wody i prądu, gdy zmywarka nie jest maksymalnie zapełniona. Atrakcyjne koszty zmywania zostaną utrzymane, a użytkownik nie będzie musiał czekać bardzo długo na zapełnienie całej zmywarki. Warto wspomnieć jeszcze o zmywarkach kompaktowych. To urządzenia mieszczące kilka kompletów naczyń, które najczęściej stawia się na blacie lub zawiesza na ścianie. Możliwości dość ograniczone, ale niektórym użytkownikom taki wybór z pewnością będzie odpowiadał.

Klasa energetyczna.

Oznaczenie klasy energetycznej znajduje się na etykiecie urządzenia. Informuje o średnim zużyciu energii, podczas standardowego cyklu zmywania. Z etykiety możemy także odczytać informacje na temat poboru wody, efektywności suszenia, głośności urządzenia, oraz pojemności. Obecnie zmywarki przydzielane są do 7 klas: od A+++ (największa oszczędność energii) do D (najmniejsza efektywność). Kupując zmywarkę należy zwrócić uwagę, ile zużywa wody podczas jednego cyklu. Najpopularniejsze urządzenia wykorzystują 10-15 litrów. Ilość zużytej wody zależy oczywiście od wybranego programu, funkcji oraz samej pojemności zmywarki. Dobrym przykładem zmywarki w klasie energetycznej A++ jest model HOTPOINT ARISTON LSFF 9H124 C EU.

Głośność zmywarki.

Głośność zmywarki ma duży wpływ na komfort użytkowania i przebywania w pomieszczeniu. Wiadomo, że im cichsza zmywarka tym lepiej, wtedy możemy włączyć zmywanie nawet w nocy bez wpływu na nasz sen. Najwięcej zmywarek wytwarza hałas w wysokości 40-45 dB. Im bardziej cicha, tym wyższa cena zmywarki. Na ten parametr warto zwrócić szczególną uwagę w przypadku posiadania małych dzieci czy przebywania w domu z osobami wrażliwymi na hałas lub skarżącymi się na bóle głowy. Zmywarki w zabudowie będą pracowały jeszcze ciszej, ponieważ front meblowy dodatkowo tłumi dźwięk. Tu z kolei możemy zaproponować model Bosch SMI 68MS07E.

Dodatkowe funkcje.

Opóźniony start - Funkcja opóźnionego startu, w zależności od modelu, umożliwia opóźnienie czasu zmywania od kilku do 24 godzin. Pozwala to zaprogramować urządzenie np. w ten sposób, aby zmywało w najodpowiedniejszej dla Ciebie porze. Dodatkową zaletą tej funkcji jest możliwość oszczędzania energii – urządzenie może zacząć zmywać wówczas, kiedy najmniej płacisz za prąd. (BOSCH SPS 40F12EU)

Połowa wsadu (HalfLoad, Duo Zone, Flex Load, Flexi Zone) - Funkcja połowy wsadu pozwala na umycie niewielkiej ilości naczyń, oszczędzając przy tym energię i zużycie wody. Jest przydatna o tyle, że nie zawsze można całkowicie zapełnić zmywarkę. W starszych modelach funkcja połowy wsadu występuje w postaci oddzielnego programu. Zmywarki zazwyczaj automatycznie dobierają ilość wody do wielkości załadunku, zużywając proporcjonalnie mniej energii, wody i środka czyszczącego (BOSCH SMV 53L30EU).

Mycie strefowe - Mycie strefowe umożliwia wybór kosza, w którym będą zmywane naczynia. Nowoczesne zmywarki często same wykrywają, który kosz jest załadowany, a który pusty (WHIRLPOOL WFO 3T121 X).

Regulacja twardości wody - Ta funkcja pozwoli Ci zadbać o żywotność zmywarki. Odpowiednio dobrane ustawienia twardości wody nie tylko przedłużą życie Twojej zmywarce, ale też pomogą Ci zaoszczędzić detergenty i wodę (BEKO DFN 26321 X).

System Aqua Stop - Chroni przed zalaniem kuchni w przypadku awarii urządzenia (BEKO DIS 28021).

Programy.

Wstępne zmywanie - program ten służy do mycia mocno zabrudzonych naczyń, gdzie należy je wcześniej namoczyć by zabrudzenia zniknęły. Wstępne zmywanie trwa w zależności od modelu zmywarki ok. 15 minut.

Normalny - Program wybieramy, gdy naczynia są średnio zabrudzone.

Intensywny - program intensywny wybieramy, gdy garnki oraz naczynia są bardzo zabrudzone. Są ona zmywane w wysokiej temperaturze przez dłuższy czas.

Bio - program przeznaczony do naczyń delikatnych, które są wrażliwe na działanie silnych płynów czyszczących. Temperatura zmywania nie przekracza 50 stopni.

Szybki/ekspresowy - służy do zmywania naczyń lekko zabrudzonych oraz do odświeżenia naczyń nieużywanych.  Czas trwania zmywania jest znacznie skrócony.

Wyparzanie - zmywarka wyparza naczynia używając do tego bardzo wysokiej temperatury. Można w niej wyparzać butelki dziecięce bez potrzeby zakupu dodatkowego sterylizatora.

Wyposażenie.

Liczba natrysków - Większość zmywarek posiada dwa ramiona natryskowe – jedno pod każdym z koszy. Niektóre modele zmywarek informują o zablokowaniu ramienia przez naczynie m.in. migającym wyświetlaczem i sygnałem dźwiękowym.

Liczba i rodzaj koszy - Większość zmywarek posiada dwa kosze, z których każdy można wyjąć. Warto sprawdzić, czy kosze posiadają kółka – to znacznie ułatwia ich wsuwanie. Bardzo przydatna jest również możliwość regulacji wysokości – dzięki temu do środka możesz włożyć również duże naczynia – szerokie talerze lub wysokie garnki. W niektórych modelach jest dodatkowy, trzeci kosz: na sztućce (AMICA ZIM468E, ZIM478E).

Składane stojaki i półki - W przypadku koszy należy zwrócić uwagę na składane stojaki i półki. Stojaki pozwalają gospodarować miejscem w zależności od potrzeb. Są bardzo przydatne, jeśli musisz zmyć kilka kompletów naczyń więcej. Kiedy zamiast talerzy musisz umyć garnki lub miseczki, stojaki można bez problemu złożyć. Podobnie jest z półkami. Możliwość ich złożenia jest nieoceniona np. podczas zmywania wysokich szklanek, lub kufli. Jeśli dodatkowo posiadają również podpórki do kieliszków do wina lub szampana, unikniesz ich stłuczenia w trakcie zmywania.

Elektroniczny wyświetlacz – Jednym z jego zadań jest wskazywanie czasu, jaki pozostał do zakończenia programu. Ale nie tylko: wyświetlacz może również sygnalizować brak soli, nabłyszczacza, tabletek oraz unieruchomienia ramienia natryskowego. W ten sposób działają wyświetlacze zamontowane w panelu zewnętrznym. Te umieszczone w panelu zintegrowanym są niewidoczne w czasie pracy urządzenia.

Wskaźniki braku soli i nabłyszczacza - Zazwyczaj znajdują się tuż obok wyświetlacza. Kiedy któregoś ze środków zaczyna brakować, zapala się kontrolka wskaźnika. Producenci zalecają jednak, aby nie dopuszczać do sytuacji, w której poziom soli i nabłyszczacza spada do minimum.

Podsumowanie.

W powyższym poradniku przedstawiliśmy najważniejsze cechy zmywarek, na które zwrócić uwagę przy zakupie. Poszczególne modele różnią się od siebie przeróżnymi parametrami, dlatego warto świadomie podjąć decyzję i w konsekwencji dokonać najbardziej właściwego i udanego wyboru. Tym bardziej, że jest to urządzenie, które w znacznym stopniu wyręcza nas w jednym z wielu domowych czynności. W sklepie Pixel znajdą Państwo szeroki wybór zarówno zmywarek wolnostojących jak i tych przeznaczonych do zabudowy.

 


 

Jaką kuchenkę mikrofalową kupić?

Spis treści

1. Zasada działania.
2. Rodzaje kuchenek mikrofalowych.
3. Pojemność i rozmiar kuchenki mikrofalowej.
4. Moc mikrofal i grilla.
5. Sterowanie.
6. Wnętrze kuchenki mikrofalowej.
7. Funkcje dodatkowe.
8. Zabezpieczenia.
9. Podsumowanie.

Wybór kuchenki mikrofalowej nie ogranicza się jedynie do wyglądu zewnętrznego, ale przede wszystkim dotyczy oferowanych funkcji. Kuchenka mikrofalowa jest praktycznym urządzeniem, którego nie może zabraknąć w żadnym domu. W ekspresowym tempie przygotuje wiele dań. Ceny kuchenek są przyjazne dla każdego, dlatego tak dużo osób się na nie decyduje. W poniższym poradniku przedstawimy najważniejsze cechy, na które zwrócić uwagę oraz wytłumaczymy, czym się kierować przy wyborze odpowiedniego urządzenia.

Zasada działania

Zasada działania każdej mikrofalówki jest taka sama – żywność włożona do urządzenia jest ogrzewana przy pomocy mikrofal wprawiających cząsteczki wody w drgania. Uderzając się o siebie, cząsteczki wytwarzają ciepło, które następnie rozchodzi się po przedmiocie/potrawie. Warto pamiętać, że efekt jest możliwy tylko wtedy, gdy produkt posiada w swoim składzie wodę. Kuchenki mikrofalowe nie różnią się za bardzo, co do budowy. Składają się z komory oraz drzwiczek z przezroczystą szybą oraz wbudowaną siatką.

Rodzaje kuchenek mikrofalowych

Aby kuchenka mikrofalowa dopasowała się do aranżacji pomieszczenia, producenci oferują w sprzedaży dwa typy: do zabudowy, oraz wolnostojące.
Do zabudowy najlepiej sprawdzają się w mieszkaniach urządzonych samodzielnie, w których liczy się każdy element wystroju. Jeśli dopiero zaczynamy urządzać swoją kuchnię zdecydowanie warto wybrać model do zabudowy, mamy wtedy możliwość dopasowania urządzenia pasującego wzorniczo do reszty wyposażenia kuchennego. Są one sporo droższe, ale zdecydowanie bardziej eleganckie. Trzeba jedynie pamiętać, aby przy zabudowie zapewnić im odpowiednio dużo miejsca na wentylację. Kuchenki mikrofalowe do zabudowy są wykonane z wysokiej jakości materiałów oraz pozwalają na dostosowanie swojego wyglądu do wnętrza. Wśród tego rodzaju kuchenek warto zwrócić uwagę na takie modele jak Amica AMGB20E1GB, czy też w różnych kolorach modele Boscha BFL634GS1, BFL634GB1, BFL634GW1. Ciekawym wyborem będą również modele Beko MGB25333BG. Whirlpool ma z kolei modele w czterech kolorach AMW730WH, AMW730SD, AMW730NB, AMW730IX.
Kupując kuchenkę do zabudowy warto stworzyć jedną linię urządzeń. W takim przypadku możemy u tego samego producenta kupić również piekarnik, okap, czy lodówkę.
Zaletą kuchenek wolnostojących jest niewątpliwie cena. To wydatek, co najmniej kilkuset złotych mniej. Tego typu kuchenka to lepsza opcja, gdy nasza kuchnia jest już wyposażona. Wśród nich mamy takie modele jak Samsung MG23K3515AS, DeLonghi MW20, czy też Kernau KFMO 201 M W.

Pojemność i rozmiar kuchenki mikrofalowej

Pojemność stanowi jeden z głównych parametrów, jaki bierze się pod uwagę, podczas wyboru kuchenki. W parze z pojemnością idą też gabaryty sprzętu. Parametr pojemności wstępnie informuje nas o tym, ile jedzenia jednorazowo zmieści się w komorze kuchenki. Pamiętać należy też o tym, że im mniejsza jest mikrofalówka, tym mniejszy jest talerz obrotowy, na którym umieszcza się potrawy. Te najmniejsze modele - 20-litrowe sprawdzą się dla singli, jak model Kernau KFMO 202 EGS. W dużej rodzinie, w której kuchenka będzie pełnić więcej funkcji niż tylko odgrzewanie możemy zdecydować się na mikrofalówki nawet 50-litrowe (Samsung NQ50K3130BS).

Moc mikrofal i grilla

Większa moc kuchenki to możliwość szybszego przyrządzenia potrawy, głównie w pierwszej fazie podgrzewania. Dzięki krótszemu czasu pracy, pobór energii elektrycznej jest mniejszy. Należy pamiętać, że ustawienie największej mocy w kuchence nie gwarantuje dobrego przyrządzenia potrawy. W wielu przypadkach może to się skończyć spaleniem lub wysuszeniem żywności. Wybierając kuchenkę o dużej mocy, pamiętajmy, że moc ma znaczenie przede wszystkim do nagrzewania mikrofali. Urządzenie o wysokiej mocy nagrzeje komorę o kilkanaście sekund szybciej. Ma to duże znaczenie, gdy podgrzewamy potrawę w kilka minut, lecz niewielkie, gdy nastawiamy program, który trwa na przykład kilkanaście minut. Na rynku dostępne są modele dysponujące mocą mikrofal od 700 do 1000 W, z kolei grill może mieć nawet do 1600 W. Mikrofala do zabudowy z dużą mocą mikrofal to np. Samsung NQ50K3130BB.

Sterowanie

Sterowanie mikrofalówką może być ręczne (manualne pokrętła) albo elektroniczne (cyfrowy wyświetlacz). Przy ręcznym sami ustawiamy odpowiednią moc oraz temperaturę do podgrzania potrawy (tak jak w modelu Kernau KFMO 201 M W), zaś sterowanie elektroniczne polega na tym, że po wybraniu odpowiedniego typu potrawy oraz wagi mikrofalówka sama dobiera odpowiednie parametry procesu grzewczego. Najlepsze modele posiadają sterowanie inteligentne, dzięki czemu mikrofalówka sama wybiera tryb i dostosowuje temperaturę do określonego produktu. Tak to wygląda w modelach Boscha BFL634GS1, BFL634GB1, BFL634GW1 gdzie jest 10 programów automatycznych.

Wnętrze kuchenki mikrofalowej

Kupując kuchenkę mikrofalową musimy zwrócić uwagę na wykończenie wnętrza, które może być emaliowane, ceramiczne lub stalowe. Bardzo gładka,  emaliowana powierzchnia zwiększa rozproszenie mikrofal w komorze kuchni, co przyspiesza przygotowywanie potrawy. Jest najwygodniejsza w czyszczeniu, jednak w przypadku zarysowania może rdzewieć. Stosowane w najnowszych modelach wykończenie ceramiczne powoduje, że wnętrze kuchenki również jest bardzo łatwe w czyszczeniu, a dodatkowo odporne na zarysowania, taki rodzaj wnętrza jest w modelu Samsung MG23K3515AS i FG87SUST. Z kolei stal nierdzewna jest bardzo trwała i stosunkowo odporna na zarysowania, a powstanie ewentualnych rys nie powoduje rdzewienia, a jest w kuchence Amica AMGB20E1GB.

Funkcje dodatkowe

Gotowania na parze to jeden z najzdrowszych sposobów przygotowywania potraw, umożliwia przyrządzanie m.in. warzyw, które, ugotowane w ten sposób,  pozostają chrupiące i nie tracą koloru i smaku. Nie są w nich niszczone również cenne witaminy. Ten sposób przygotowania jest też odpowiedni dla mięs i ryb.
Funkcja termoobiegu, a więc wymuszonego ruchu powietrza. Specjalny wentylator znajdujący się w komorze sprawia, że gorące powietrze zaczyna krążyć dookoła potrawy. Taka cyrkulacja zapewnia jej równomierne opiekanie.  Kuchenki mikrofalowe wyposażone w taką opcję umożliwiają pieczenie, które odbywa się na zasadzie podobnej do tej, na jakiej działa termoobieg w klasycznych piekarnikach. Odpowiednie ustawienie funkcji sprawi, że z łatwością można wysuszyć owoce, grzyby czy upiec ciasto. (Beko MCB 25433X)
Grill - niezwykle przydatny program do przyrządzenia mrożonej pizzy czy grillowanego mięsa. Grille klasyczne spotykane są w tańszych modelach mikrofalówek. Jest to po prostu spirala grzejna umieszczona w górnej części komory kuchenki. Jest ona dość trudna do utrzymania w czystości. Jej kształt i położenie w komorze sprawiają, że trudno ją umyć z przypalonego tłuszczu. Dodatkowo, po zakończeniu pracy kuchenki nie studzi się ona błyskawicznie, przez co wyjmując potrawę z wnętrza, łatwo się oparzyć. Grill kwarcowy to nic innego jak umieszczone w obudowie kuchenki mocne lampy kwarcowe. Ten rodzaj grilla jest szybszy niż jego klasyczny odpowiednik, jest też zdecydowanie bardziej energooszczędny. Dodatkowo jeszcze zdecydowanie łatwiej jest utrzymać go w czystości. (Amica AMGB20E1GB, Kernau KMO 252 GB).

Zabezpieczenia

Podstawowym zabezpieczeniem, które każda kuchenka posiada, jest blokada pracy po otworzeniu drzwi, gdzie kuchenka błyskawicznie wyłącza wszystkie swoje funkcje.
Jeśli mamy małe dzieci powinniśmy rozważyć zakup mikrofali z blokadą rodzicielską. Blokadę tę włącza się w różny sposób, w zależności od modelu, najczęściej wciskając podaną w instrukcji obsługi kombinację przycisków, podobnie jak PIN w telefonie. Dzieci nie będą w stanie jej włączyć.

Podsumowanie

W powyższym tekście przedstawiliśmy najważniejsze cechy kuchenek mikrofalowych oraz zagadnienia związane z nimi. Mamy nadzieje, iż pomoże on w wyborze odpowiedniego urządzenia. Poszczególne modele różnią się od siebie przeróżnymi parametrami, dlatego warto świadomie podjąć decyzję i w konsekwencji dokonać najbardziej właściwego i udanego wyboru. Właściwa dla nas kuchenka mikrofalowa musi pasować do naszej koncepcji wystroju kuchni, zasobności portfela i posiadać wszystkie pożądane funkcję. W sklepie RTVpixelAGD.pl można liczyć na fachową pomoc sprzedawców, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania i rozwieją pojawiające się wątpliwości.

 


 

Jaki automatyczny ekspres do kawy kupić?

Spis treści

1. Rodzaje przyrządzanych napojów.
2. Młynek.
3. Moc ekspresu.
4. Ciśnienie.
5. Zbiornik na wodę.
6. Spienianie mleka.
7. Czyszczenie ekspresu do kawy.
8. Dla kogo ekspres automatyczny.
9. Podsumowanie.

 

Pomożemy wybrać odpowiedni do naszych potrzeb automatyczny ekspres do kawy. Mówiąc o ekspresach automatycznych chodzi nam dokładnie o ekspresy ciśnieniowe, gdzie różne rodzaje kawy przyrządzimy za pomocą jednego przycisku. W ekspresach ciśnieniowych kawa jest parzona dzięki działaniu zwiększonego ciśnienia. W rezultacie uzyskujemy skondensowany napój – perfekcyjne espresso, które jest bazą do przyrządzania różnych rodzajów kaw. Jak dopasować odpowiedni ekspres do swoich potrzeb? Kupić ekspres do kawy nie jest łatwo. Osoby nieobeznane w temacie łatwo mogą zgubić się w gąszczu informacji, danych technicznych, czy wykazie różnych funkcji. Na rynku jest bardzo wiele urządzeń, często podobnych z wyglądu, ale różniących się ceną, dlatego też w tym poradniku postaramy się wyjaśnić i przedstawić wszystkie najważniejsze informacje potrzebne do wyboru idealnego ekspresu.

Rodzaje przyrządzanych napojów.

Ekspresy automatyczne są wygodne w obsłudze i wiele z nich potrafi przyrządzić świetną kawę. Tutaj jednak należy nadmienić, że ich główną funkcją jest przygotowywanie espresso, a także kaw na jego bazie, czyli np. cappuccino, latte, czy americano. Niekiedy możemy natknąć się na możliwość przygotowania herbaty bądź gorącej czekolady w naszym urządzeniu. Pierwsza może wynikać po prostu z funkcji gorącej wody, którą możemy zalać gotową saszetkę. Modelem który umożliwia przyrządzanie wiele rodzajów kaw jest ekspres Delonghi ECAM 45.760W, za jego pomocą możemy przyrządzić takie napoje jak espresso, kawa czarna, kawa long, cappuccino, latte macchiato, caffelatte, espresso macchiato, flat white.

Młynek.

W automatycznych ekspresach ciśnieniowych mamy wbudowany młynek, który mieli ziarna bezpośrednio przed przygotowaniem kawy. Może on być udarowy lub żarnowy. Ten pierwszy składa się z ostrzy, które siekają ziarna kawy. Kręcą się one szybko, przez co kawa się nagrzewa, co ma negatywny wpływ na jej smak. Młynki żarnowe działają na zasadzie walców, które obracając się mielą kawę i jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie. W tej chwili najczęściej stosowany w ekspresach jest młynek żarnowy i praktycznie wszyscy producenci w swoich modelach je stosują. Najlepsze młynki mają wielostopniową regulację grubości mielenia kawy, dzięki której możemy dopasować smak oraz intensywność naparu do własnych upodobań. Wysokiej jakości młynek wykonany z wytrzymałej ceramiki ma ekspres Siemens TE515209RW.

Moc ekspresu.

W ekspresach moc decyduje o tym jak szybko nagrzana zostanie woda służąca do przygotowania kawy. Im moc ta jest wyższa, tym ekspres szybciej przyrządzi napój. Tańsze urządzenia mają moc wynosząca około 1000 W. W takiej sytuacji ich nagrzanie zajmie około minuty. Niewiele, ale czasami, kiedy szybko trzeba zrobić kawę, to może się ona ciągnąć w nieskończoność. Lepsze ekspresy mają moc wynoszącą 1500 W lub więcej. W ekspresach automatycznych do użytku domowego czy do małych firm zwykle są wyposażone w termobloki, które działają na zasadzie grzałek przepływowych. Grzeją one wodę do odpowiedniej temperatury, tylko w momencie jej przepływu.

Ciśnienie.

Ciśnienie to siła wyrażona w barach, z jaką podgrzana woda będzie przepływała przez zmielone ziarna i zabierała z nich smak, aromat i wszystko to, co w nich najlepsze. Do zrobienia espresso potrzeba 9 barów ciśnienia. Większość urządzeń ma 15 barów. W ekspresach Siemensa i Boscha można spotka większe ciśnienie o wartości 19 bar, tak jest w modelu TES60523RW.

Zbiornik na wodę.

Pojemność zbiornika na wodę wpływa na komfort w użytkowaniu ekspresu. Im większa pojemność tym lepiej, ponieważ unikniemy częstego dolewania wody i za jednym razem będziemy mogli swobodnie przyrządzić wiele kaw. Nie jest to może wartość najważniejsza, ale na pewno warto na nią zwrócić uwagę wybierając odpowiednie dla nas urządzenie. Należy brać pod uwagę to, iż wiele ekspresów po włączeniu, ale przed zrobieniem kawy, automatycznie przepłukuje się, żeby oczyścić swoje wnętrzności, co zużywa wodę. Przy małym zbiorniku po zrobieniu kilku kaw musimy dolać wody do zbiornika, dlatego właśnie warto, żeby ekspres miał w miarę duży zbiornik na wodę.

Spienianie mleka.

Ekspres automatyczny służy nie tylko do robienia espresso, ale także wszelkich kaw mlecznych. W takim przypadku potrzebujemy podgrzanego i spienionego mleka. Wyróżnia się 3 typy spieniczy stosowanych w automatycznych ekspresach do użytku domowego. Jeśli kawę z mlekiem pije się sporadycznie, można nabyć tańszy ekspres ze spieniaczem mechanicznym. Jest to metalowa dysza wytwarzająca parę, której końcówkę zanurza się w kubku (dzbanku) z mlekiem, tuż pod jego powierzchnią. Ekspresem z takim systemem spieniania jest model Delonghi ECAM 22.110.B. Dla osób często pijących kawy białe, lepszym rozwiązaniem będzie automatyczny system Cappuccinatore, który przez rurkę zasysa mleko bezpośrednio z kartonika lub innego pojemnika, podgrzewa je i spienia, a następnie przelewa prosto do szklanki. Takie rozwiązanie występuje w ekspresach  Siemensa np. w modelu TE607203RW. Można też wybrać model z wbudowanym pojemnikiem na mleko. Dzięki niemu ekspres samodzielnie pobiera mleko, podgrzewa je i spienia, a mleczna pianka trafia wprost do filiżanki. Pojemnik zaprojektowany jest tak, żeby po każdym parzeniu można było go łatwo zdemontować i umyć. W ekspresach krupsa w takich modelach jak EA8050 oraz EA8161 dzięki zastosowaniu systemu spieniającego mleko- Auto-Cappuccino oraz dyszy do spieniania mleka możliwa jest aksamitna i delikatna pianka w cappuccino według własnych preferencji.

Czyszczenie ekspresu do kawy.

By ekspres mógł nam służyć możliwie jak najdłużej, musimy utrzymywać go w czystości. Im łatwiejsza walka z brudem oraz kamieniem, tym dłuższa żywotność ekspresu do kawy. Warto, zatem zwrócić uwagę na to, czy wybrany przez nas ekspres będzie sprzętem łatwym w czyszczeniu. Urządzenia najwyższej klasy wyposażone są w funkcje nie tylko okresowego automatycznego czyszczenia i odkamieniania, ale także płukania wszystkich przewodów po każdym procesie parzenia. Okresowa konserwacja aparatu, w takim wypadku ogranicza się do uruchomienia odpowiedniego programu. Konserwacja nowoczesnego automatycznego ekspresu do kawy Jura E6 jest równie prosta. Zintegrowane programy płukania i czyszczenia dbają o nienaganną higienę za naciśnięciem przycisku. Zupełna nowość: Wykonanie jednej prostej czynności pozwala na wymianę dozownika mleka nadającego się do mycia w zmywarce. Daje to gwarancję utrzymania kompleksowej higieny i niezmiennie doskonałego efektu spieniania mleka.

Dla kogo ekspres automatyczny.

Ekspresy automatyczne łączą w sobie wygodę użytkowania, możliwość dostosowania smaku kawy do upodobań oraz najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, usprawniające pracę i przygotowywanie wybranego napoju. Jeśli zależy ci nie tylko na czasie i jakości kawy, chcesz wybrać wytrzymałe urządzenie najwyższej klasy, zdecyduj się na ekspres automatyczny. To doskonałe rozwiązanie zarówno do domu jak i do biura. W przypadku małych firm gdzie robi się dużą ilość kaw warto zdecydować się na model specjalnie do tego przystosowany jak Saeco  Aulika TOP HSC. Wyposażony został on w innowacyjne rozwiązania dystrybucji napojów na bazie świeżego mleka, wysokiej pojemności zbiornik na kawę oraz wodę, a to wszystko zamknięte w zwartej, kompaktowej i nowoczesnej obudowie.

Podsumowanie.

Przy wyborze ekspresu należy kierować się przede wszystkim własnym gustem przyrządzania kawy. Warto zainwestować w ekspres automatyczny, te najbardziej nowoczesne błyskawicznie przyrządzą wiele rodzajów kaw, których smak może konkurować z tymi robionymi w najlepszych włoskich kafejkach. Warto, zatem określić swe potrzeby oraz preferencje, a następnie wybrać taki ekspres, który będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem.