Odkurzacze bezworkowe

Utrzymanie porządku we włas­nym mieszkaniu to obowiązek. W jego realizacji pomaga odkurzacz. Odkurzacze dzielimy na bezworkowe i workowe oraz te bardziej zaawansowane czyli odkurzacze piorące i odkurzacze wodne. Coraz większą popularnością wśród użytkowników cieszą się odkurzacze pionowe. 

Odkurzacze bezrowkowe

Charakteryzuje przede wszystkim brak worka. Zanieczyszczenia trafiają do wbudowanego w urządzenie, wyjmowanego pojemnika. Wśród bezrowkowych mamy cyklonowe. W tych modelach odkurzacz zasysa powietrze i zanieczyszczenia, a następnie w komorze odkurzacza wytwarzany jest silny ruch wirowy powietrza (coś w rodzaju minicyklonu). Duża siła odśrodkowa powoduje wytrącanie zanieczyszczeń do pojemnika, a wydmuchiwane z odkurzacza powietrze jest ich pozbawione.

Na co zwracać uwagę przy wyborze odkurzacza?

Filtr do odkurzacza

Niezależnie, czy będzie to odkurzacz tradycyjny, czy bezworkowy, w swoim wyposażeniu posiada jeden lub kilka rodzajów filtrów. filtry z tkaniny – zatrzymują kurz, jednak ze względu na dużą porowatość, na filtrze osadzają się jedynie duże drobiny. Ze względu na niską skuteczność, jest to rozwiązanie coraz rzadziej stosowane. filtry wodne – zatrzymują kurz w tzw. mgiełce wodne. Dzięki takiemu rozwiązaniu na zewnątrz nie przedostają się nawet najmniejsze drobiny. filtry papierowe – dzięki mniejszej porowatości, są nieco skuteczniejsze od filtrów z tkaniny. Nie zatrzymują wszystkich alergenów. filtry antyalergiczne (HEPA) – cechują się wysoką skutecznością. Zatrzymują niemal wszystkie alergeny i zanieczyszczenia także niektóre bakterie. Im wyższa liczba znajdująca się po nazwie HEPA, tym lepszym działaniem wykazuje się filtr. Przykładowo filtr HEPA H 12 usuwa 95% zanieczyszczeń.

Długość kabla

Ten niepozorny element może przyprawić o ból głowy. Przy dużych mieszkaniach ze schodami, warto wybrać taki model odkurzacza, by przewód był jak najdłuższy.

Głośność

Im ciszej pracuje odkurzacz, tym lepiej. Niewiele osób lubi hałas generowany przez starsze modele, które przyprawiały o ból głowy. Większość odkurzaczy ze średniej półki wytwarza hałas o natężeniu nawet 70-80 dB, co przewyższa granicę bezpieczną dla słuchu człowieka.

Akcesoria dodatkowe

Zestaw akcesoriów dodatkowych, czyli różnych specjalistycznych szczotek, np.: ssawka do parkietów, do tapicerki, do szczelin (pozwala na sprzątanie trudno dostępnych powierzchni np. kątów), elektroszczotka do dywanów, do twardych powierzchni (odkurzy chodnik przed domem), do framug, turboszczotka (polecana szczególnie do sprzątania grubych i puszystych dywanów), szczotka do prania dywanów.

Nie ma produktów spełniających kryteria.