Okapy kuchenne

Dzięki okapom, meble oraz inne sprzęty kuchenne nie są pokryte tłustym osadem, a zapach gotowanych potraw nie rozchodzi się po mieszkaniu. Dodatkowo, okap może być sprzętem, który podkreśli stylistykę kuchni i będzie jej ozdobą. W ofertach producentów można znaleźć takie rodzaje okapów, które różnią się przede wszystkim umiejscowieniem oraz sposobem mocowania, mamy okapy podszafkowe, okapy kominowe, wyspowe, okapy teleskopowe, okapy blatowe.

Rodzaje okapów

Przyścienne (kominowe) – montowane są bezpośrednio przy ścianie. W górnej części mają charakterystyczny komin, w którym znajduje się silnik bądź silniki oraz przewód podłączony do szybu wentylacyjnego. Są wydajne i bardzo popularne w polskich kuchniach.

Wyspowe – przeznaczone są do dużych kuchni z kuchenką ustawioną po środku na wyspie. Montowane bezpośrednio do sufitu nad płytą grzewczą. Są wydajne i bardzo estetyczne.

Teleskopowe – doskonale sprawdzają się w małych kuchniach. Montowane są w zabudowie szafki lub u dołu szafki. Uruchomienie następuje poprzez wyciągnięcie swego rodzaju szuflady i tym samym zwiększenie powierzchni pracy.

Podszafkowe – podobnie jak teleskopowe, świetne są do kuchni o niewielkich powierzchniach. Jak sama nazwa wskazuje, montuje się je pod szafką kuchenną. Przeznaczone są do mieszkań z małą kuchnią, w której nie gotuje się bardzo często i dla wielu osób.

Blatowe – montowane są do tej samej powierzchni, na której znajduje się płyta grzewcza. Nad nią utrzymywane są za pomocą specjalnego ramienia. Wyróżniają się futurystyczną linią.

Rodzaje filtrów

Filtr metalowy - w nowoczesnych konstrukcjach coraz częściej spotykane są metalowe filtry przeciwtłuszczowe, które zbudowane są z bardzo gęstej, kilkuwarstwowej, metalowej siatki, na której osiada tłuszcz. Okap może mieć jeden lub takich kilka filtrów. Są skuteczne, mają długą żywotność i co najważniejsze, nie trzeba ich wymieniać. Zabrudzony filtr metalowy wystarczy wymyć w ciepłej wodzie lub w zmywarce. Powinno się to robić co 4 miesiące.

Filtr węglowy - jeżeli nie mozna podłączyć okapu do wentylacji, warto żeby urządzenie miało filtr węglowy, którego podstawową funkcją jest pochłanianie zapachów. Jest on niezbędny, jeżeli urządzenie pracuje jako pochłaniacz i przefiltrowane powietrze wraca z powrotem do pomieszczenia. Filtry te mają różną skuteczność i w zależności od modelu mogą pracować od kilku miesięcy do roku.

Wydajność okapu

Kupując okap musisz też zdecydować się, jaką ma on mieć wydajność maksymalną. Wydajność podawana jest w metrach sześciennych na godzinę (m3/h) i informuje o ilości powietrza, jaką okap może przefiltrować w ciągu godziny. To bardzo ważny parametr, dzięki któremu wybierzesz okap, który będzie odpowiedni do wielkości pomieszczenia, w którym będzie pracował. Skuteczny okap powinien mieć możliwość przefiltrowania całego powietrza 6 razy w ciągu jednej godziny. 

Nie ma produktów spełniających kryteria.