Żelazka

Żelazko jest jednym z podstawowych sprzętów małego AGD. Dobre żelazko powinno szybko rozgrzewać się, skutecznie wyprasowywać każdą tkaninę oraz posiadać stopę odporną na zarysowania. Kupując żelazko powinieneś zwrócić uwagę na jego typ, rodzaj stopy, moc i dodatkowe funkcje.
Dobre żelazko ma być przede wszystkim skuteczne, czyli dobrze rozprasowywać pogniecioną tkaninę. Od nas zależy, jaki rodzaj urządzenia wybierzemy. A jest w czym wybierać. 
Najpopularniejsze i najczęściej wybierane są żelazka parowe. Wytwarzają parę z wody, którą wlewa się do specjalnie do tego przeznaczonych, wbudowanych pojemników.

Moc żelazka

Im większa moc, tym szybciej nasze żelazko się nagrzeje. To które posiada moc około 2400 W będzie nagrzewać się dużo szybciej niż o mocy 2000W, a żelazko powyżej 2400 W będzie nagrzane w kilkanaście sekund.
Pamiętajmy też, że żelazko nie tylko nagrzewa stopę. Musi również doprowadzić do wrzenia znajdującą się w środku wodę, aby skutecznie wytworzyć parę. To również zajmuje trochę czasu – im mocniejsze żelazko, tym czas ten będzie krótszy.
Im większa moc żelazka tym też większe koszty rachunku za prąd.
Na rynku spotkamy też żelazka o mocy poniżej 1000 W. Są to najczęściej mało wydajne żelazka turystyczne.

Wytwarzanie pary

Nadmuch pary podczas prasowania jest niemal równie ważny, jak odpowiedni nacisk stopy żelazka na prasowany materiał. Gorąca para rozluźnia włókna ubrań, dzięki czemu prasowanie jest znacznie efektywniejsze.
Natężenie wytwarzania pary podawane jest w gramach na minutę. Najmniej pary wytwarzają żelazka turystyczne – jest to około 25 g/min. Klasyczne żelazka z niskiej półki cenowej wytwarzają około 30 g/min. Żelazka o średnich cenach około 40 g/min. Taka wartość będzie już wystarczająca dla codziennego prasowania domowych ubrań. W żelazka klasy premium, możemy się spodziewać, że będzie ono wytwarzać około 50 g/min, co zapewni nam bardzo dobrą efektywność prasowania.

Nie ma produktów spełniających kryteria.