Czyszczenie podłóg i dywanów

Utrzymanie porządku we włas­nym mieszkaniu to obowiązek. W jego realizacji pomaga odkurzacz. Odkurzacze dzielimy na bezworkowe i workowe oraz te bardziej zaawansowane czyli odkurzacze piorące i odkurzacze wodne. Coraz większą popularnością wśród użytkowników cieszą się odkurzacze pionowe. 

Workowe, klasyczne

Najczęściej występujące w ofercie rynkowej odkurzacze. Ich głównym wyróżnikiem jest to, że zanieczyszczenia trafiają do specjalnego, wymiennego worka.

Odkurzacze bezrowkowe

Charakteryzuje przede wszystkim brak worka. Zanieczyszczenia trafiają do wbudowanego w urządzenie, wyjmowanego pojemnika. Wśród bezrowkowych mamy cyklonowe. W tych modelach odkurzacz zasysa powietrze i zanieczyszczenia, a następnie w komorze odkurzacza wytwarzany jest silny ruch wirowy powietrza (coś w rodzaju minicyklonu). Duża siła odśrodkowa powoduje wytrącanie zanieczyszczeń do pojemnika, a wydmuchiwane z odkurzacza powietrze jest ich pozbawione.

Odkurzacze wodne

Bezworkowe z wbudowanym filtrem wodnym, w których producent przewidział funkcję prania, czyli możliwość czyszczenia na mokro dywanów, tapicerki itp. roztworem wodnym środka czyszczącego. Odkurzacz zwykle jest wyposażony w dwa pojemniki na ciecz (zalecana konfiguracja) - w jednym znajduje się woda z detergentem, a w drugim ciecz odpadowa (czyli zebrane zabrudzenia w wodzie).

Odkurzacze ręczne, akumulatorowe

W tej grupie najczęściej występują odkurzacze bezworkowe, ale jak również takie, które umożliwiają zbieranie wody i mokrych zabrudzeń, a także modele piorące. Najbardziej charakterystyczną cechą tego typu urządzeń jest ich wygląd, nie ma tu elastycznych rur, a użytkownik w trakcie sprzątania przesuwa po dywanie czy podłodze całe urządzenie. Są dodatkowo wyposażone w akumulator. Wiele modeli pełni dwojaką rolę - jako odkurzacz pionowy nadają się do sprzątania mieszkania czy domu, ale można "wyjąć" z urządzenia odkurzacz ręczny.

Nie ma produktów spełniających kryteria.